11 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jakie biurko wybrać do domowego biura na start?

Wiele czynników wpłynęło na to, że tradycyjne biurka na chwilę odeszły do lamusa. Okazało się jednak, że sytuacja wymusiła na wielu pracownikach pracę zdalną, a biurko stało się znów potrzebne. O ile do krótkotrwałego korzystania z laptopa biurko nie zawsze jest niezbędne, o tyle do 8-godzinnej pracy jego brak jest mocno odczuwalny. Jakie biurko wybrać na start do domowego biura?

Wymiary biurka do domowego biura

Na początku warto zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary biurka. Prawdopodobnie zajmie ono trochę miejsca, dlatego dobrze jest znaleźć kącik w mieszkaniu lub domu, który będziemy mogli wygospodarować na biurko. Jakie wymiary będą idealne? Dla osób o standardowym wzroście powinien wystarczyć mebel o wysokości 70-75 cm. Osoby szczególnie wysokie docenią jedna wyższy blat, znajdujący się na poziomie 80-85 cm. Dzięki temu nie będą musiały pochylać się nad znajdującymi się na biurku dokumentami lub klawiaturą, a pod spodem swobodnie zmieszczą nogi.

W przypadku pozostałych wymiarów minimalna zalecana szerokość to 120 cm natomiast głębokość 70 cm. Oczywiście, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, zdecydujmy się na większy blat – wówczas zdecydowanie łatwiej będzie nam postawić komputer lub laptop, a także inne niezbędne do pracy urządzenia, dokumenty, lampkę i tym podobne. Blat o wymiarach 80 × 180 cm zapewni nam niespotykany komfort w domowym biurze.

Przeznaczenie biurka

Oczywiście wymiary to nie wszystko. Warto również zwrócić uwagę na inne parametry, takie jak dodatkowe schowki, szuflady lub półki, które umożliwią nam łatwiejszą pracę w domowym biurze. Jeśli na biurku ma stać komputer stacjonarny, dobrze jeśli blat będzie na tyle duży, by bez problemu zmieścił zarówno monitor, jak i klawiaturę, oczywiście we właściwej odległości. Dzięki temu unikniemy problemów związanych ze zmęczeniem oczu, bólami głowy oraz kręgosłupa. Choć, równie ważne, co biurko, jest w tym przypadku dobrze dobrane krzesło, najlepiej z regulacją wysokości, odchylenia, podłokietnikami oraz wyprofilowane pod naturalne krzywizny ciała.

W sytuacji, kiedy pracujemy z dużą liczbą dokumentów, przyda nam się biurko z dodatkowymi szufladami, w których schowamy wszystko po zakończeniu pracy.

Materiał wykonania

Jeżeli zależy nam na wytrzymałości biurka, a tym samym jego długiej eksploatacji, warto zdecydować się na solidne biurko drewniane. Zwłaszcza jeśli mamy wystarczająco dużo wygospodarowanej przestrzeni. Takie biurko przyda nam się nie tylko na start naszego domowego biura, ale również będzie mogło spełniać inne role, kiedy nie będzie już potrzebne do pracy. Drewniane biurko będziemy mogli potraktować nie tylko jako miejsce do wykonywania służbowych obowiązków, ale również przeglądania internetu, a nawet jako… toaletkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by szuflady wykorzystać nie tylko na dokumenty, ale również na kosmetyki. Wystarczy jedynie postawić na blacie lusterko.

Co więcej, mebel drewniany będzie pasował do każdej aranżacji wnętrza. Drewno jest unikalne, ekologiczne, ponadczasowe, a do tego niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Pasuje do niemal wszystkich materiałów wykorzystywanych w wyposażeniu: szkła, metalu oraz materiałów tekstylnych. Wytrzymałe drewniane biurka znajdziemy w ofercie producenta mebli drewnianych K&D.

Wygląd i styl biurka

Nie zapominajmy również o tym, że wybór biurka do domowego biura zależy również od jego wyglądu. W końcu to kolejny element wyposażenia wnętrza, który jeśli pozostanie z nami na dłużej, powinien pasować do pozostałych mebli i dodatków. Na szczęście producenci oferują szeroki wybór kolorów oraz rodzajów wykończenia (np. postarzane), dzięki czemu biurko spełniające pozostałe kryteria, dobierzemy również pod kątem wyglądu. Oprócz koloru całego biurka możemy również zdecydować się na odmienne kolory blatu oraz uchwytów – dzięki temu nasze domowe biuro nabierze wyjątkowego charakteru.

Na koniec warto wspomnieć, że warto również zwrócić uwagę na tył biurka. Te, które przeznaczone są do postawienia pod ścianą, nie mają reprezentacyjnego tyłu. To kwestia wyłącznie estetyczna, jednak jeśli zależy nam na tym, aby biurko nie stało pod ścianą, sprawdźmy, jakiego rodzaju biurko wybieramy.