11 lipca 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Z jakich warstw składają się systemy zielonych dachów?

Roślinność na dachach oraz elewacjach jest istotnym elementem architektonicznego kształtowania przestrzeni. Zielone dachy łagodzą klimat miejski, są dodatkową izolacją dachu, tworzą elementy roślinne, które wyróżniają poszczególne budynki, a także pozwalają na ukrycie urządzeń instalacyjnych znajdujących się na dachu. W tym artykule scharakteryzujemy poszczególne warstwy, z których składają się systemy zielonych dachów Xero Flor.

Zalety systemów zielonych dachów

Jednym z największych producentów zielonych dachów jest firma Xero Flor. Z racji swojego doświadczenia proponuje wszystkim zainteresowanym rozwiązanie polegające na ekstensywnym zazielenianiu przy pomocy specjalnego systemu, który jest idealnym połączeniem estetyki i ekologii z korzyściami gospodarczymi i technicznymi. Pozwala on na skuteczne oraz trwałe pokrycie zielenią każdego rodzaju dachu, nawet dachów stromych i lekkich konstrukcji dachowych. System Xero Flor opiera się na trzech podstawowych warstwach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zielonego dachu.

Warstwa drenażowo-filtracyjna i wegetacyjna

Warstwa drenażowo-filtracyjna odprowadza nadmiar wody, przewietrza korzenie i polepsza wartości izolacyjnej konstrukcji dachowej. Sama warstwa drenażowa ma zastosowanie jedynie na dachach do 5o spadku. Do jego wykonania używa się maty pętelkowe lub maty kubełkowe. Na rozłożony drenaż kładzie się geowłókninę. Jest to filtr mający za zadanie zapobiegać zatykaniu się drenażu przez warstwę wegetacyjną, którą z kolei stanowi substrat wykonany z mieszaniny skał mineralnych o odpowiednio dobranej granulacji. Alternatywą dla substratu jest specjalna wełna skalna bądź geowłókniny magazynujące wodę. Grubość warstwy wegetacyjnej jest uzależniona od projektowanej zieleni i wynosi od 4 do 10 cm, co wystarcza do utrzymania potrzebnej roślinom odpowiedniej wilgotności i zapewnia ich bezproblemowy rozwój.

Warstwa roślinna

Ostatnią warstwę zielonych dachów stanowi warstwa roślinna, która składa się z mat wegetacyjnych pokrytych wyhodowaną w 100% wcześniej roślinnością, dzięki czemu z zielonym dachem nie może stać się nic złego i natychmiast uzyskuje się efekt pełnego zazielenienia. Nie każda roślina może rozwijać się w ekstremalnym środowisku dachu, dlatego są one dobierane w specjalny sposób. Mieszanki składają się z różnych gatunków mchów, ziół, traw oraz rozchodników. Ekstensywny system zazieleniania Xero Flor sam zaopatruje się i utrzymuje, ponieważ naturalne procesy środowiska w podłożu dostarczają pożywki dla wegetacji roślin. W systemie występuje obieg w układzie zamkniętym z ciągłą odnową biologiczną i regeneracją roślin, który nie podlega intensywnym środkom pielęgnacyjnym. Niedozwolone jest używanie herbicydów, wystarczy regularna kontrola i oczyszczanie odpływów dachowych wiosną i jesienią, a także usuwanie korzeni obcych roślin i obcych narośli w strefie obsypki.