25 września 2017

Kategoria:
Dom i ogród

Z jakich materiałów wykonuje się oploty kabli

W każdym domu, warsztacie i biurze znajdzie się całę mnóstwo kabli, łączących wszelkiego rodzaju urządzenia z siecią elektryczną. W celu ich ochrony oraz organizacji stosuje się oploty wykonywane z różnego rodzaju materiałów.

Zadanie oplotów

Oploty do kabli mogą być wykorzystane w wielu różnych celach:

  • Ochrona kabli – kable służące do połączenia urządzenia z siecią elektryczną są fabrycznie okrywane warstwą izolacji, która ma chronić się przed uszkodzeniem, jednak w niektórych sytuacjach nie są one dostatecznie wytrzymałe. Głównym zadaniem oplotu jest zabezpieczenia kabla przed przetarciem, przecięciem, przegryzieniem lub kontaktem z różnymi substancjami chemicznymi.
  • Organizacja kabli – w dzisiejszych czasach w każdym domu znajdziemy mnóstwo urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a co za tym idzie, również mnóstwo kabli. –Pozostawione same sobie i rozrzucone byle jak nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale również utrudniają sprzątanie, zajmują dużo miejsca, a nawet mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia – wyjaśnia specjalista z firmy Kolorowe Kable. Stosowanie oplotów pozwala łączyć ze sobą kable i dzięki temu zorganizować przestrzeń. Dodatkowo stosując oploty różnego koloru jesteśmy w stanie łatwo zidentyfikować kable – jest to szczególnie przydatne, gdy dysponujemy dużą ilością sprzętów.
  • Dekoracja – wśród oplotów znajdziemy egzemplarze utrzymane w bardzo ciekawej, estetyce. Dzięki nim nasze kable staną się choć trochę bardziej atrakcyjne dla oka. Dotyczy to szczególnie tych kabli, których nie ma gdzie ukryć i siłą rzeczy muszą pozostać na widoku.

Z czego robi się oploty kabli?

W produkcji oplotów do kabli wykorzystuje się różnego rodzaju materiały: między innymi nylon, bawełna, włókna szklane. Najpowszechniej spotykanym jest jednak polistyren. Jest to elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne tworzywo, stosowane zarówno w domostwach, jak i w zakładach pracy, np. warsztatach. Jego dużym plusem jest prostota montażu, przy ściśnięciu polistyrenowe włókna rozluźniają się, umożliwiając gładkie wsunięcie w oplot kabla danej wielkości – po rozciągnięciu szczelnie przylegają do przewodu. Znajdziemy je w różnych wersjach, w tym również oploty zamykane na rzepy. Oploty stalowe to z kolei produkty do zadań specjalnych – wykorzystywane są przede wszystkim do ochrony kabli narażonych na kontakt z różnego rodzaj substancjami chemicznymi, które mogą prowadzić do zniszczenia delikatnej powłoki kabla. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji, używa się ich na kablach w motocyklach i samochodach.