wentylator
29 grudnia 2015

Kategoria:
Dom i ogród

Jaki wentylator do łazienki?

Skuteczna wentylacja łazienki jest nie tylko kwestią komfortu, ale również istotnym czynnikiem wpływającym na stan mieszkania i zdrowia jego mieszkańców. Zwłaszcza, że każde mieszkanie zbudowane jest tak, by to właśnie przez łazienkę odprowadzana była zbierająca we wszystkich pomieszczeniach wilgoć. Dlatego przy wyborze wentylatora łazienkowego warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów.

Wydajność

Ta cecha wentylatora wyrażana jest w metrach sześciennych na godzinę – oznacza ona, jaką ilość powietrza nasz wentylator jest w stanie przepuścić w tym właśnie czasie. Przyjmuje się, że wydajność powinna być co najmniej trzy razy większa od pojemności łazienki. Wydajność wentylatora uzależniona jest od mocy jego silnika,

Poziom hałasu

Wyraża się go w decybelach (dB), większość dostępnych na rynku wentylatorów generuje hałas na poziomie około 20 dB, czyli jest równie głośna, co zwykły szept.

Sposób mocowania

Praktycznie wszystkie wentylatory można zamontować w ściennych otworach wentylacyjnych. Sprawa komplikuje się, jeśli w naszej łazience otwór znajduje się w suficie. W takim wypadku należy wybrać wentylator, którego silnik oparty jest na łożyskach kulkowych. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wielkość otworu wentylacyjnego. Zwykle jest to kwadrat o boku 125 mm

Dodatkowe funkcje

Poza wentylatorami standardowymi, uruchamianymi za pomocą sznurka lub w momencie włączenia światła w łazience (wymaga to wykonania odpowiedniej instalacji elektrycznej) na rynku dostępne są urządzenia umożliwiające dostosowanie ich pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Do takich funkcji zaliczamy:

  • Timer – pozwala ustawić czas pracy wentylatora po włączeniu i wyłączeniu światła w łazience.
  • Higrostat, czyli czujnik wilgoci – dzięki niemu wentylator włączy się automatycznie, jeśli wilgotność powietrza osiągnie wyznaczony poziom.
  • Czujnik ruchu – uruchomi wentylator w chwili, w której wykryty zostanie ruch w pomieszczeniu, nawet przy zgaszonym świetle. Przydatne w łazienkach z oknami.

Wygląd

Wentylator to dość rzucający się w oczy element wyposażenia wnętrza. Niektóre modele cechują się nowoczesnym designem, dzięki czemu idealnie będą pasować do eleganckich i przytulnie urządzonych łazienek.

Jeśli chcemy cieszyć się w swoim mieszkaniu suchym i świeżym powietrzem, które będzie wolne od brzydkich zapachów, oraz zaoszczędzić sobie problemów z nadmierną wilgocią, zdecydowanie powinniśmy postawić na wentylatory uznanych producentów. W ofercie renomowanych sklepów i hurtowni materiałów wentylacyjnych, takich jak np. firma HTS znajdziemy wiele wysokiej jakości produktów, które będą nam służyć przez lata.