materac
10 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jaki materac wybrać?

Materac to jeden z najbardziej bagatelizowanych elementów wyposażenia domu. Wyposażając sypialnię myślimy o wszystkim – kolorze ścian, estetyce ramy łóżka, zasłonach, tylko nie o odpowiednio dobranym (i nie mówimy tu o rozmiarze dostosowanym do ramy) materacu. Często zapominamy, że wybór materaca jest kluczowy – zarówno dla zapewnienia sobie komfortu snu, jak i zdrowia. Podczas urządzania sypialni pomyślmy więc także, jaki materac wybrać, aby długo i wiernie służył naszemu spokojnemu snu i zdrowiu kręgosłupa.

Pamiętajmy, że trzecią część naszego życia spędzamy w łóżku – pora zadbać o zapewnienie sobie i rodzinie (zwłaszcza dzieciom!) właściwych warunków, które pozwolą na maksymalną regenerację organizmu.

Jaki wybrać materac, aby był wygodny i dbał o właściwą pozycję kręgosłupa podczas snu? Wybór materaca to kwestia indywidualna. Dawniej wmawiano nam, że najlepszy materac to najtwardszy materac – tę opinię dzisiaj można włożyć między bajki. Bowiem najlepszy materac to taki, który pozwala osobie śpiącej na boku trzymać kręgosłup w pozycji poziomej – kręgosłup tworzy wtedy prostą linię równoległą do materaca, natomiast osobie śpiącej na wznak zapewniać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Podczas leżenia wszystkie mięśnie – łącznie z mięśniami znajdującymi się przy kręgosłupie – muszą być rozluźnione. Nie bez znaczenia dla podjęcia decyzji, jaki materac wybrać, jest także pozycja, jaką najczęściej przyjmujemy podczas snu. Dla lubiących spać na boku odpowiedni będzie bardziej elastyczny materac – pozwoli na zagłębienie się weń najbardziej wystających części ciała (mamy tu na myśli biodra oraz ramiona). Dla miłośników pozycji na wznak i na brzuchu lepsze będą materace twardsze. Osoby, które skarżą się na problemy z kręgosłupem (lub które mają już zdiagnozowane schorzenie) powinny skonsultować decyzję o kupnie materaca z ortopedą.

Częstym dylematem, przed jakim stajemy decydując, jaki wybrać materac, jest materiał, z którego został wykonany. Materac wykonany z pianki lub lateksu nie ugina się podczas siadania, ale jeśli jest cienki – nie jest ergonomiczny. W efekcie utrudnia przyjęcie prawidłowej pozycji ciała podczas leżenia. Materac sprężynowy natomiast dobrze dopasowuje się do leżącego ciała. Doskonale też spełnia swoją funkcję podczas snu materac kieszeniowy – jednak jest najmniej wygodny podczas siadania i obracania się na nim.

Kolejny problem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć podczas podejmowania decyzji, jaki materac wybrać, jest cena. O ile przy cenach wielu elementów wyposażenia wnętrz często pierwszą rolę gra marka i jej wizerunek, o tyle główną składową ceny materaca jest jego jakość. Jeśli tylko możemy, przeznaczmy na materac jak najwięcej pieniędzy – naprawdę nie warto oszczędzać na zdrowiu.

Podczas zakupu materaca nie zapominajmy o higienie – koniecznie kupmy odpowiedni pokrowiec, który będzie można zdjąć do prania. Taki pokrowiec wchłonie pot i inne zanieczyszczenia, zapobiegnie też zawilgoceniu materaca i rozwojowi grzybów oraz drobnoustrojów.