nowoczesny kominek
18 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jaki kominek wybrać do ogrzewania domu?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kominków. Ze względu na wysoką wydajność grzewczą najczęściej wybierane są kominki z wkładem. Kominki z wkładem zarówno doskonale nadają się do ogrzania nawet całego domu, jak i mogą stanowić ładną dekorację pomieszczenia. Dowiedz się jakie typy wkładów kominowych proponują producenci i które z nich warto wybrać do ogrzewania domu. Zapraszamy do lektury.

Kominki z wkładem 

Na rynku dostępne są różne rodzaje nowoczesnych kominków, takich jak kominki akumulacyjne, z płaszczem i żaroodporne. Producenci oferują różne rodzaje wkładów kominkowych, a jednymi z najbardziej wydajnych i ekonomicznych w użytkowaniu kominków są wkłady kominkowe: z płaszczem wodnym, na drewno, na gaz, a także specjalne wkłady do domów energooszczędnych i pasywnych. Dodatkowo każdy typ kominka posiada przypisany zakres mocy grzewczej w kW, dzięki czemu bez problemu dobierzesz właściwy kominek do ogrzania całego domu. Takie kominki z wkładem oferuje m.in. producent Spartherm.

Kominki akumulacyjne 

Dobrym rozwiązaniem ogrzewania domu jest także wybór kominka akumulacyjnego, który zbiera ciepło w modułach akumulacyjnych. Moduły te przechwytują nadmiar ciepła z rury dymowej wkładów kominkowych i mogą oddawać je nawet przez wiele godzin. Kominek akumulacyjny pełni funkcję pieca grzewczego, a także posiada walory estetyczne i oprócz bardzo wydajnego ogrzewania sprawi, że Twój dom będzie przytulnym miejscem  jesienią i zimą.  Jednym z producentów nowoczesnych kominków z systemami akumulacyjnymi jest Unico. Sprzedażą i montażem kominków Unico, Spartherm i wielu innych na terenie Chojnic,  Szczecinka, Człuchowa, Sępólna Krajeńskiego i okolic, zajmuje się firma Stepkom.

Komin żaroodporny 

Przy montażu nowego bądź już istniejącego kominka warto przemyśleć wybór rury żaroodpornej. Stalowa komin żaroodporny jest odporna na wysokie temperatury, do 600°C, dlatego wyjdzie bez szwanku w kontakcie ze spalinami paliw stałych takich jak drewno kominkowe. Dodatkowo ochroni komin przed uszkodzeniami, w związku z czym w przyszłości nie będzie potrzebna jego konserwacja. Kominek, do którego komin żaroodporny nie będzie potrzebny, to biokominek. Paliwem dla biokominka jest ekologiczny alkohol etylowy pochodzenia roślinnego. Oznacza to, że ten kominek nie emituje spalin, popiołu, a jedynie daje ciepło.