Sadzenie malin
14 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jaki i kiedy sadzić maliny?

Wiele osób pragnie mieć dostęp do własnych owoców – zdrowych, pełnych witamin i świeżych. Jednymi z częściej wybieranych sadzonek są maliny. Można je posadzić w ogrodzie bądź też w doniczce. Co więcej, na rynku jest dostępnych wiele ciekawych odmian, które są nie tylko łatwe w uprawie, ale też mrozoodporne. Ważne jest jednak prawidłowe ich posadzenie. Jak się do tego przygotować? Podpowiadamy.

Sadzenie malin – co należy wiedzieć?

Przed przystąpieniem do sadzenia malin należy pamiętać, że są one narażone na choroby wirusowe, które powodują znaczny spadek plonu i drobnienie owoców. Z tego też względu, sadzonki powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Nie trzeba zbyt dużej uwagi zwracać na odmiany – krzewy te doskonale czują się w polskim klimacie. Należy je jednak jak najszybciej posadzić – to rośliny, które nie tolerują przesuszenia korzeni – wyjaśnia ekspert z Gospodarstwa Rolnego Karolina Wyrzykowska Szkółka Drzew i Krzewów.

W przypadku braku możliwości posadzenia ich w wybranym miejscu warto sadzonki malin z gołym korzeniem umieścić w tymczasowym dołku i przysypać wilgotną ziemią. Do posadzenia najlepiej wybierać sadzonki w pojemnikach, które mają bogaty system korzeniowy i dzięki temu lepiej się przyjmują na nowym stanowisku.

Wybierając docelowe miejsce ich posadzenia, należy pamiętać, że doskonale czują się w  miejscu słonecznym i osłoniętym od silnych wiatrów. Nie sprzyja im susza i upał, które źle wpływają na wzrost i owocowanie krzewów. Dlatego w okresach bezdeszczowych, na słabych glebach należy je nawadniać. Warto również wiedzieć, że maliny to krzewy samopylne, stąd też wystarczy posadzić jedną odmianę i czekać na obfite zbiory pysznych owoców.

Jak przygotować ziemie?

Dobre przygotowanie stanowiska do posadzenia malin wymaga czasu – prace warto rozpocząć nawet kwartał przed terminem sadzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie dołków o głębokości około 60 cm i wymieszanie obornika lub kompostu z nawozem wieloskładnikowym z glebą, który odpowiednio odżywi podłoże. Najlepsza dla malin jest ziemia żyzna, próchnicza, lekko kwaśna, o pH  5,5 do 6,5. Powinna być spulchniona i lekko przepuszczalna, tak by nie doszło do zalewania i gnicia korzeni, co jest równie niekorzystne jak susza.

Kiedy sadzić maliny?

Najlepszym terminem sadzenia malin jest jesień lub wczesna wiosna. Warto jednak pamiętać, że sadząc je wiosną, w pierwszym roku uzyska się niewielkie zbiory owoców. Nie należy się bać też niskich temperatur. Sadzonki malin to wyjątkowe krzewy, którym wystarczy temperatura powyżej 0 stopni Celsjusza, by stworzyć nowe korzenie. W przypadku sadzenia do gruntu z pojemników, prace można wykonywać przez cały rok.

Warto zwrócić uwagę na odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami. Szerokość międzyrzędzi powinna wynieść 1,5 m, a gęstość nasadzeń nie powinna być mniejsza niż 40 cm w rzędzie. Najlepiej jeśli będą one rozmieszczone w utworzonym ze słupów i poziomo rozciągniętych drutów szpalerze, gdyż krzewy rozrastają się, a ich pędy sięgają nawet do 2 m długości.