6 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jaką wiertarkę wybrać do prac stolarskich?

Wiertarki wykorzystywane w warsztatach stolarskich różnią się od tych, które są znane i używane w większości gospodarstw domowych. Przede wszystkim są znacznie większe i nie trzyma się ich w rękach. Urządzenia te są stacjonarne, o wiele precyzyjniejsze i mają szereg funkcji, które umożliwiają masową i powtarzalną obróbkę  drewna. Dzięki nim tworzone meble i różnego rodzaju przedmioty są najlepszej jakości. Jakie rodzaje wiertarek nadają się do prac stolarskich?

Wiertarki wielowrzecionowe – pneumatyczne

Wiertarka wielowrzecionowa znajdzie swoje zastosowanie w każdym zakładzie stolarskim. To bardzo praktyczne i precyzyjne urządzenia. Przy użyciu wiertarki wielowrzecionowej można wywiercić wiele otworów jednocześnie, co znacznie skraca czas pracy.  Sprawdzi się głównie do odwiercania korpusów mebli lub frontów meblowych. Dzięki odwiertom realizowanym na tego typu maszynie uzyskujemy głównie idealną geometrię oraz powtarzalność elementów.  Ma pneumatycznie unoszoną i obracaną głowicę oraz 2 dociski do mocowania elementu. W trakcie odwiertów poziomych wysokość zespołu obróbczego, można regulować za pomocą pokrętła z mechanicznym wskazaniem wymiaru na liczniku. Wiertarka wielowrzecionowa wyposażona jest w trójdzielny liniał ze zderzakami, który jest montowany równolegle do głowicy w trakcie odwiertów pionowych lub prostopadle w trakcie odwiertów poziomych. Wówczas wykorzystujemy dwie części liniału, które montujemy na ramionach żeliwnych, a dla uzyskania odpowiedniego ułożenia liniałów wykorzystujemy dostarczony w standardzie „cyrkiel”. Dzięki tym maszynom obróbka elementów przebiega znacznie szybciej i dokładniej.

Wiertarki wielowrzecionowe – mechaniczne

Wiertarka wielowrzecionowa mechaniczna ma głowicę unoszoną mechanicznie za pomocą pedału nożnego (przy wspomaganiu sprężyną gazową) oraz belkę dociskową na mimośrodach do mocowania elementu. Głębokość odwiertów regulowana jest na zderzaku rewolwerowym z czterema pozycjami. Pracując na tego typu maszynie, nie zmieniamy położenia głowicy, lecz przekładamy elementy do pionu, aby wykonać odwierty w czołach formatek lub kładziemy poziomo dla odwiertów w płaszczyźnie. Jak tłumaczy ekspert z firmy Wolsen

“Mechaniczna wiertarka wielowrzecionowa wyposażona jest w dwa stałe, równoległe liniały ze zderzakami, prostopadle zamontowane w odniesieniu do głowicy wiertarskiej oraz wewnętrzny “suwakowy” zderzak dla pozycjonowania formatek. Liniały mogą być dodatkowo przedłużone do 2 metrów dla odwiertów w długich formatkach, gdzie mamy problem z uzyskaniem idealnej geometrii po operacji cięcia”. 

Wiertarki stołowe

Wiertarka stołowa jest przeznaczona do pojedynczych, precyzyjnych odwiertów, dlatego tak często wykorzystywana jest w warsztatach stolarskich. Ta opcja jest niezwykle przydatna dla stolarzy, którzy muszą wykonać wiele nietypowych otworów w procesie technologicznym. Wygodnym dodatkiem jest podstawa stalowa z przegrodą do przetrzymywania narzędzi. Udogodnieniem dla fachowców jest możliwość łatwego i szybkiego transportu, co ma duże znaczenie dla wykonywania usługi „w terenie”.  

Wiertarko-frezarki

Kolejnym urządzeniem przydatnym do prac stolarskich jest wiertarko-frezarka. Głównie dotyczy segmentu wyrobów, gdzie łączy się elementy wykonane z drewna z materiałami stalowymi, metalami kolorowymi,  tworzywami sztucznymi itp. Jest to uniwersalny, precyzyjny i stabilny sprzęt. Charakteryzuje się mechaniczną przekładnią obrotów wrzeciona, a ich prędkość jest sterowana elektronicznie, bądź mechanicznie za pomocą wybieraków. W warsztatach stolarskich stosowana jest to wymagających prac obróbkowych.  Wybrane modele doskonale nadają się np. do termowiercenia, gdzie klasyczne, zanitowane tulejki gwintowane zastępujemy tuleją wytopioną w obrabianym materiale. Następnie wykonany gwint w powstałej tulejce daje bardzo stabilne i trwałe mocowanie. Dzięki funkcji frezowania urządzenie nie tylko wierci otwory, ale także nadaje obrabianemu materiałowi pożądany kształt. W efekcie powstałe wyroby są pozbawione niedoskonałości, a twórca może zaproponować  produkt, który może znacznie wyróżnić się w segmencie oferowanych artykułów oraz wyrobów gotowych.