29 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jaka posadzka nadaje się do ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to instalacja, która zapewnia wysoki poziom komfortu termicznego w pomieszczeniach. Dlatego trudno dziwić się temu, że jest ona coraz chętniej wykorzystywana przez właścicieli domów, a nawet mieszkań. Aby jednak ogrzewanie było optymalnie wydajne, musi zostać zamontowane pod odpowiednią posadzką. Z czego powinna zostać ona wykonana?

Wybór właściwej posadzki a ogrzewanie podłogowe

Nawet najlepiej zaprojektowane i starannie wykonane ogrzewanie podłogowe nie będzie dobrze się spisywało, jeżeli instalacja zostanie zamontowana pod nieodpowiednią posadzką. Jej rodzaj ma kluczowy wpływ na temperaturę w pomieszczeniu.

Posadzka, która znajdzie się na instalacji grzewczej, musi cechować się wytrzymałością mechaniczną. Jej powierzchnia ma chronić znajdującą się pod nią sieć rurek przed uszkodzeniem.

Oprócz tego trzeba pamiętać o tym, że powinna być ona wykonana z materiału, który nie utrudnia przepływu ciepła. Wylewka taka musi cechować się jak najwyższym współczynnikiem przewodnictwa cieplnego. Im będzie miał on wyższą wartość, tym pomieszczenie zostanie ogrzane szybciej i niższym kosztem.

Wykonanie takiej posadzki nie powinno wymagać użycia ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić instalację grzewczą. Jej aplikacja musi być jak najprostsza.

Mimo że wytwarzanie ciepła jest rolą ogrzewania podłogowego, to nie mogłoby ono sprawnie funkcjonować, gdyby nie właściwa posadzka. Wykonanie konkretnego rodzaju wylewki musi być dokładnie przemyślane. Powinna powstać ona z elastycznego, a jednocześnie wytrzymałego materiału. Dlatego też tak dobrze spisują się posadzki cementowe oraz wylewki anhydrytowe – mówi ekspert z firmy MIX-BET.

Najlepsze posadzki do ogrzewania podłogowego

W przypadku wykonania w pomieszczeniu ogrzewania podłogowego można zdecydować się na wylewkę cementową. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, a materiał ten zapewnia dobre przewodnictwo cieplne. Cechuje się też wysoką odpornością na wilgoć.

Innym rodzajem wylewki jest nowoczesna wylewka anhydrytowa. Została ona stworzona z myślą o jej wykorzystaniu na instalacji ogrzewania podłogowego. Jej wykonanie jest o wiele szybsze niż wylanie posadzki cementowej. Ma ona właściwości samopoziomujące oraz schnie w wyjątkowo krótkim czasie. Ma też doskonałe parametry, jeżeli chodzi o przewodzenie ciepła i bardzo szybko się nagrzewa. Jej płynna konsystencja zapewnia, że szczelnie okrywa wszystkie rurki tworzące instalację, co uniemożliwia powstawanie mostków cieplnych.