nagrzewnica powietrza
22 lipca 2016

Kategoria:
Dom i ogród

Jaką nagrzewnicę powietrza wybrać?

Stosowanie nagrzewnic powietrza (tzw. dmuchaw) to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń. W prosty i efektywny sposób wtłaczają one ciepłe powietrze, zapewniając optymalną temperaturę hal, magazynów i innych obiektów przemysłowych. Rodzajów nagrzewnic jest jednak wiele – przed wyborem konkretnego modelu warto się więc dokładnie zastanowić.

Branża urządzeń grzewczych stale się rozwija. Producenci nie ustają w wysiłkach, aby wdrażać coraz nowsze i wydajniejsze technologie. Nie inaczej ma się sprawa z nagrzewnicami powietrza. Ze względu na rodzaj paliwa, nagrzewnice można podzielić na: elektryczne, gazowe oraz olejowe.

Idealna dla ,,małych” – nagrzewnica elektryczna

Nagrzewnice elektryczne – jak sama nazwa wskazuje – są zasilane energią elektryczną. Ten rodzaj urządzeń sprawdza się najlepiej przy regulowaniu temperatury w pomieszczeniach o stosunkowo małej powierzchni – np. w niewielkich kontenerowych sklepach, czy kioskach. Ale także w lakierniach gdzie występuje ryzyko zapłonu oraz w magazynach cieczy łatwopalnych. Niestety jednak jest to dość drogi sposób ogrzewania ze względu na pobieranie sporej mocy. Aby więc ogrzać duże obiekty, potrzeba naprawdę dużej ilości prądu. Nie jest to rozwiązanie zbyt ekonomiczne…

W nagrzewnicach zasilanych elektrycznie nie brakuje jednak także zalet. Przede wszystkim są one niezwykle bezpieczne w użytkowaniu – nie posiadają otwartego ognia, dzięki czemu przy awarii mechanizmu ryzyko pożaru i wybuchu jest zminimalizowane. Nagrzewnice tego typu są też ekologiczne (nie emitują spalin i nie zużywają tlenu) oraz proste w obsłudze. Jeśli chcesz ogrzać niewielkie pomieszczenie i cenisz poręczne rozwiązania, wybór nagrzewnicy elektrycznej będzie strzałem w dziesiątkę. Firma THEMOBILE ma w swojej ofercie unikalne urządzenia typu VTB, które przy stosunkowo nie wielkim poborze mocy, charakteryzuje się wysoką sprawnością oraz podgrzewa powietrze nawet do 100’C

Pomysł dla oszczędnych – nagrzewnica gazowa

Nagrzewnice gazowe stoją na drugim biegunie, w porównaniu do ich elektrycznego odpowiednika. Po pierwsze – są rozwiązaniem o wiele tańszym. Po drugie zaś – ogrzewają przede wszystkim pomieszczenia o dużych obszarach. Jeśli więc chcemy ogrzać rozległe obiekty szybko i tanio, dmuchawa zasilana gazem okaże się dogodnym wyjściem.

Nic oczywiście nie jest idealne. Reguła ta znajduje potwierdzenie również w przypadku nagrzewic gazowych. Do zdecydowanych wad tych urządzeń należy fakt, iż z uwagi na swoją naturę konstrukcyjną (używanie gazu jako źródła energii), wypierają one z pomieszczeń duże ilości tlenu, co może prowadzić do wrażenia duszności, a w przypadku skrajnie nieumiejętnego korzystania (bądź awarii) rodzi także ryzyko zaczadzenia. Wraz z wydzielaniem gazu skrapla się również woda, tworzy się wilgoć, co przy braku odpowiedniej wentylacji rodzi ryzyko rozrostu grzybów i bakterii. Ale i na to producenci znaleźli rozwiązanie – firma Thermobile posiada w swojej ofercie nagrzewnice gazowe z zamkniętą komorą spalania typu ITLS. Urządzenia świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie jest problem z wentylacją oraz w kurnikach, gdzie coraz częściej likwiduje się nagrzewnice starego typu.

Rozwiązanie optymalne? Nagrzewnica olejowa

Za powszechnie najlepsze nagrzewnice powietrza są uważane nagrzewnice olejowe. W przeważającej liczbie przypadków zapewniają one najlepsze wyniki w stosunku ceny do jakości, cechuje je duży komfort użytkowania i wysoka wydajność.

Nagrzewnice olejowe są dostępne w dwóch wariantach – z odprowadzaniem spalin np. ITA, IMA oraz bez odprowadzania spalin typu TA, TAS. Drugi wariant można wybrać w wypadku, gdy ogrzewane pomieszczenie posiada odpowiedni system odprowadzania powietrza. Pierwszy jest z kolei bardziej ekologiczny i często bardziej ekonomiczny. A jakie obiekty można ogrzewać w ten sposób? Właściwie wszystkie – głównie średnich i dużych gabarytów. Korzystanie z nagrzewnic olejowy niesie też ze sobą ponadto korzyści ekonomiczne, z uwagi na niską cenę oleju opałowego.

Jaki werdykt?

Wybór odpowiedniej nagrzewnicy powietrza nie jest prosty. Zależy on od szeregu czynników, w tym przede wszystkim od możliwości finansowych osoby zakupującej oraz rozmiarów i konstrukcji obiektu, który ma być ogrzany. Jeśli wahamy się, jaki sprzęt wybrać, zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców z renomowanych firm, takich jak ELITE THERMO POLSKA ze Szczecina, firmy będącej generalnym dystrybutorem na terenie Polski wiodącego na rynku światowym producenta THERMOBILE. ELITE THERMO POLSKA ofertuje nagrzewnice każdego rodzaju. Dokonaj mądrego wyboru!