podjazd do garażu
2 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jaka kostka brukowa nadaje się na podjazd do garażu?

Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów do budowy różnego rodzaju nawierzchni. Świetnie się do tego nadaje, dzięki swojej wytrzymałości zarówno na nacisk, jak i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednakże kostka, która świetnie sprawdzi się do wybrukowania parkowej alei, nie spełni swojej funkcji w przypadku podjazdu do garażu. Jakiego więc produktu szukać?

Jakie parametry powinna mieć kostka brukowa do budowy podjazdu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nacisk na podłoże, który jest wywierany przez samochód, jest znacznie wyższy niż ten wywierany przez człowieka. Oznacza to, że kostka brukowa poddawana jest znacznie większym przeciążeniom, które mogą doprowadzić do jej pękania. By temu zapobiec, należy stosować produkty, które mają minimum 8 cm grubości. Oczywiście im większe pojazdy będą poruszały się po podjeździe, tym większa musi być grubość kostki.

Drugim czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest kształt kostki. W tym przypadku należy kierować się pragmatyzmem – najlepiej sprawdzą się produkty fazowane, czyli takie o zaokrąglonych krawędziach. Najlepiej jest też stawiać na tradycyjne formaty, ponieważ kostki brukowe o bardziej ozdobnych fakturach mogą się szybciej ścierać pod wpływem jeżdżenia.

Prawidłowo wybrukowany podjazd nie tylko charakteryzuje się ogromną wytrzymałości, ale również jest odporny na odkształcenia. Dzięki temu nie zbiera się na nim woda, szczątki liści oraz nawiewane zabrudzenia, co sprawia, że jest znacznie łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Dystrybucją kostki oraz pracami brukarskimi zajmują się firmy, takie jak Alwil z Dębego Wielkiego – która swoim zasięgiem obejmuje również Otwock i Mińsk Mazowiecki.

Czy podjazd z kostki brukowej może być estetyczny?

Jak najbardziej tak. Korzystanie z prostych form nie oznacza, że niemożliwie jest stworzenie atrakcyjnej kompozycji. Kostka brukowa ma to do siebie, że pozwala na układanie wielu efektownych aranżacji. W ostatnim czasie szczególnie popularne są modele nawiązujące swoim kształtem i kolorystyką do naturalnego granitu. Sprawdzają się one zarówno na posesjach domowych, jak i placach firmowych.

Oprócz możliwości, jakie daje sama kostka, wiele też można zdziałać przy pomocy doświadczonych brukarzy. Wykonanie efektownych łuków, linii zdobniczych i naprowadzających, okręgów oraz wzorów nie powinno stanowić dla nich żadnego problemu. Dzięki temu wybierając jeden model kostki w kilku kolor, możliwe jest stworzenie podjazdu, który będzie nie tylko praktyczny, ale również estetyczny.