Klimatyzator
18 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jaka klimatyzacja sprawdzi się w mieszkaniu?

Zmieniający się stale klimat przynoszący wysokie temperatury coraz częściej wpływa na decyzję o montażu klimatyzacji w mieszkaniach. Jej obecność znacznie poprawia komfort życia domowników. Oferowane obecnie przez producentów rozwiązania technologiczne zapewniają klientom szeroki wybór. Klimatyzacja służy nie tylko do schodzenia, ale także ogrzewania pomieszczeń. Jaką wybrać do mieszkania? Eksperci doradzają.

Rodzaje klimatyzatorów dla mieszkań 

Obecnie najczęściej stosuje się klimatyzację typu SPLIT oraz urządzenia przenośne. Klimatyzatory SPLIT składają się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznego agregatu. Całość połączona jest systemem rur i przewodów. Umieszczony na zewnątrz budynku agregat nie powoduje hałasu wewnątrz pomieszczenia, dlatego klimatyzator SPLIT  jest w tym przypadku lepszy niż urządzenie przenośne. Wybierając pomiędzy tymi dwoma rodzajami, należy mieć na uwadze także sposób odprowadzania ciepła. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie jest do tego dobrze przystosowane, o ile klimatyzator przenośny wyposażony jest w system rur odprowadzających. Jeśli chodzi o efektywność, urządzenia przenośne ustępują miejsca klimatyzacji typu SPLIT. W przypadku tych pierwszych konieczne jest zostawienie uchylonego okna, przez które gorące powietrze z powrotem dostaje się do środka. Jest to jedna z głównych wad klimatyzacji przenośnej.

Wybierając klimatyzator do mieszkania, warto zwrócić uwagę też na to, jakie będzie miał średnie zużycie prądu. Większość urządzeń typu SPLIT charakteryzuje się energooszczędnością.

Rodzaje klimatyzacji SPLIT

Klimatyzatory typu SPLIT są jednym z najkorzystniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Instalacja urządzenia w mieszkaniu wiąże się przede wszystkim z oszczędnością pieniędzy. Urządzenia te są wydajne, a przy tym zużywają dużo mniej prądu niż klimatyzatory przenośne. Wśród polecanych przez firmę Elektroklim urządzeń na uwagę zasługują klimatyzatory:

  • ścienne,
  • sufitowo-podłogowe,
  • kasetonowe,
  • kanałowe.

Urządzenia montowane na ścianach są jednymi z najczęściej stosowanych w lokalach mieszkalnych. Klienci lubią je zwłaszcza ze względu na szereg wbudowanych funkcji dodatkowych. Poza tym ich montaż i serwis są raczej tanie.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów sprawdzają się zwykle w biurach i sklepach wielkopowierzchniowych. Większość z nich daje możliwość rozprowadzenia powietrza na wiele pomieszczeń. Jedyną wadą tego typu rozwiązań jest to, że z ich pomocą trudno jest utrzymać temperaturę na tym samym poziomie w całym budynku.