Kabina prysznicowa
22 lutego 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jaka jest odpowiednia grubość szkła do kabiny prysznicowej?

Prysznic to w dzisiejszych czasach standardowe rozwiązanie w łazienkach. Wynika to z jego licznych zalet, dających mu sporą przewagę nad wanną – jest mniejszy, dlatego łatwiej zaaranżować go w niewielkich pomieszczeniach, a ponadto wygodny w użytkowaniu. Jeśli chcemy zamontować szklaną kabinę prysznicową, musimy pamiętać by użyte szkło było odpowiedniej grubości.

Im więcej tym lepiej?

Grubość to parametr, który bezpośrednio wpływa na wytrzymałość szklanej tafli. Czy zatem uzasadnione jest stwierdzenie, że im większa grubość szkła, tym lepiej? Okazuje się, że sprawa nie jest tak oczywista. I to z kilku powodów:

– Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wytrzymałość szkła uzależniona jest również o jego rodzaju – wyjaśnia przedstawiciel firmy Centrum Obróbki Szkła – Jeśli szkło zostanie poddane hartowaniu, jego odporność na uszkodzenia mechaniczne znacznie wzrośnie. Tafla szkła hartowanego o grubości zaledwie 4 mm charakteryzuje się wytrzymałością na zginanie wynosi już około 200 kg, co już pozwala wykonać z takiego produktu solidnej jakości kabinę. Niemniej ważne jest, żeby grubość szkła była dostosowana do rodzaju kabiny. Wynika to z faktu, że w różnych typach kabin szkło poddawane jest innym typom naprężeń, a ponadto inne czynniki mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Szkło, które będzie w pełni wystarczające do jednego rodzaju kabiny może nie zdać egzaminu w kabinie o odmiennej konstrukcji. 

Grubość szkła a rodzaj kabiny?

Ogólną zasadą jest, że grubość szkła w kabinie powinna odpowiadać wielkości naprężeń, na jakie jest ono narażone w danej konstrukcji. Naprężenia te wynikają z kolei z tego, w jaki sposób szkło jest osadzone w kabinie. Najmniej wymagającym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi z torem górnym i dolnym – to bardzo stabilne konstrukcje, dzięki czemu naprężenia szkła są bardzo niewielkie, ponadto tafle zabezpieczone są z każdej strony przed uszkodzeniem. Dlatego przyjmuje się, że szyba o grubości 4-5 mm jest dla nich wystarczająca. Inne rozwiązania to:

  • Kabiny z drzwiami przesuwnymi i torem górnym – jak sama nazwa wskazuje nie posiadają toru dolnego, po których przesuwają się drzwi, a to powoduje wzrost naprężenia. Szyby w nich powinny mieć 6-8 mm grubości.
  • Kabiny z drzwiami otwieranymi i profilami bocznymi – tafle szkła zabezpieczone są na krawędziach przez profile, jednak ze względu na specyfikę montażu narażone są na duże naprężenia oraz przypadkowe uderzenie o obiekty znajdujące się w pobliżu. Dobiera się do nich zazwyczaj szyby o grubości 6-8 mm.
  • Kabiny składane – posiadają drzwi składające się z dwóch, połączonych ze sobą za pomocą zawiasów tafli szkła. Mimo, że obie tafle są mniejsze i występują w nich proporcjonalnie mniejsze naprężenia, podczas otwierania istnieje ryzyko przypadkowego uderzenia. Dlatego zaleca się stosować w nich szyby o grubości 6-8 mm.
  • Kabiny bezprofilowe – tafle szkła w takich kabinach nie posiadają stabilizujących je profili. Muszą więc co najmniej 8 do 10 mm grubości, by wytrzymać naprężenia, którym są poddawane.
  • Kabiny walk-in – tafle w tego typu kabinach są narażone na duże naprężenia ze względu na ich dużą powierzchnię. Grubość szkła w takich przypadkach może wynosić od 6 do 10 mm, w zależności od sposobu montażu.

Warto zwrócić uwagę również na to, że od grubości szkła zależy jego cena. Dlatego nie opłacalne jest inwestowanie w szkło grubsze, niż jest to niezbędnie potrzebne.