ogrzewanie podłogowe pod parkietem
20 maja 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jaką grubość powinny mieć deski na ogrzewanie podłogowe?

Drewno jest tradycyjnym materiałem stosowanym do układania podłóg w domach i mieszkaniach. Grubość deski podłogowej wpływa na przenikanie ciepła w fazie rozruchu instalacji ogrzewania podłogowego. Sprawdź, jakie deski drewniane wybierać na powierzchnię, która ma być ogrzewana tzw. podłogówką.

Jaką podłogę drewnianą wybrać przy systemie ogrzewania podłogowego?

Zamontowana instalacja podłogówki działa wydajnie, gdy posadzka pokryta jest materiałem dobrze przewodzącym ciepło. Aby podłoga drewniana była kompatybilna z ogrzewaniem podłogowym, zaleca się zamiast litych desek wybór deski parkietowej o konstrukcji warstwowej. Składają się one z 2 lub 3 warstw, dzięki czemu są mniej podatne na odkształcenia i rozsychanie. Budowa warstwowa obejmuje zewnętrzną powierzchnię użytkową, która jest wykonana z drewna europejskiego lub egzotycznego o grubości 2,5 – 4,6 mm. Następna warstwa to sklejka lub elementy drewniane ułożone poprzecznie. W deskach trójwarstwowych dodaje się jeszcze jedną warstwę. Jej łączna grubość to najczęściej 13-15 mm. Taka grubość gwarantuje optymalne przenikanie ciepła, dzięki czemu ogrzewanie jest wydajne. Podłoga ma wydłużony czas użytkowania, ponieważ klejone deski nie ulegają odkształceniu pod wpływem temperatury.

Wymiary desek na parkiet w domu ogrzewanym podłogowo

Aby dobrać optymalny wymiar desek na podłogę twojego domu, skontaktuj się z profesjonalnym salonem oferującym usługi związane z układaniem podłogi, takim jak Giełda Parkietów. Do jakich wymiarów deski drewnianej warto dążyć? W domu z ogrzewaniem podłogowym posadzka powinna być ułożona z desek warstwowych, których grubość nie przekracza 15 mm. Wtedy opór cieplny podłogi wyniesie około 0,15 m2 K/W. Wyższa wartość tego parametru spowoduje spadek efektywności ogrzewania podłogowego, co niekorzystnie wpłynie na koszt eksploatacji. Jeśli masz wątpliwości, odwiedź dobry sklep z parkietem. Doradcy klienta pomogą ci wybrać materiał na podłogę drewnianą, który spełni twoje oczekiwania i będzie współpracował z instalacją ogrzewania podłogowego.

Deski warstwowe charakteryzują się dobrą przenikalnością cieplną, dlatego można je montować na instalację ogrzewania podłogowego. Szeroka gama produktów z drewna to ogromna zaleta salonu Giełda Parkietów, w którym możesz dobrać rodzaj, gatunek, model, kolor i wzór desek na podłogę warstwową wedle własnych upodobań.