Grzejnik gazowy
21 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jaka alternatywa do ogrzewania gazowego ?

Wzrosty cen gazu skłaniają inwestorów do poszukiwania alternatywnych sposobów ogrzewania budynku. W trwaniu przy takich tradycyjnych źródłach na pewno nie pomaga również sytuacja za wschodnią granicą. Czy istnieją jednak efektywne i opłacalne pod względem ekonomicznym metody? Takie, które już są wdrażane na rodzimym rynku energetycznym? Okazuje się, że tak.

Fotowoltaika – godny zamiennik dla ogrzewania gazowego?

Ogniwa fotowoltaiczne służą dziś do generowania energii elektrycznej, która z kolei służy do efektywnego zasilania budynków, między innymi mieszkalnych. Takie elementy montuje się na dachach lub na fasadach. Tego rodzaju „zielona energia” bazuje na promieniach słonecznych, a więc na w pełni naturalnym surowcu, który w dodatku się nie kończy. Nie jest też on w żaden sposób powiązany z zawirowaniami rynkowymi lub czynnikami geopolitycznymi. W dodatku montaż instalacji fotowoltaicznej na obecną chwilę jest bardzo opłacalny, a wciąż można jeszcze korzystać z lokalnych i ogólnopolskich systemów dopłat. Nic dziwnego, że taka metoda pozyskiwania energii grzewczej stanowi coraz lepszą alternatywę dla ogrzewania opartego na gazie.

Dlaczego warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne? 5 powodów

Jest kilka powodów, dla których inwestycja w ogrzewanie elektryczne zasilane fotowoltaiką to dobry pomysł.

  1. Czynnik ekologiczny. Energia pochodząca ze słońca nie generuje szkodliwych substancji do atmosfery.
  2. Czynnik ekonomiczny. W zależności od wybranego systemu montaż zwraca się po około 15 – 20 latach. Po tym czasie można już cieszyć się darmową energią.
  3. Czynnik niezależności gospodarczej. Dzięki panelom fotowoltaicznym można w łatwy sposób uniezależnić się od importu energii z zagranicy, na przykład paliw kopalnych.
  4. Czynnik rozwojowy. Obecnie trwają pracę nad coraz bardziej zaawansowanymi warstwami aktywnymi fotowoltaicznie.
  5. Czynnik praktyczny. Moduły słoneczne są niezawodne, stabilne oraz mają długą żywotność.

Poza tym opinie o systemach solarnych służących ogrzewaniu domów, zwłaszcza na rozwijającym się dopiero polskim rynku, są w większości pozytywne.

Gdzie zamawiać instalacje fotowoltaiczne i solarne?

Coraz więcej firm oferuje nowoczesne rozwiązania, jakimi są instalacje fotowoltaiczne i solarne. Jedną z nich jest Rat-Gar, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze systemów grzewczych. Oferują oni m.in. wykonanie projektu kotłowni, w której można umieścić urządzenia grzewcze zasilane energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznych lub z kolektorów słonecznych.