meble w łazience
19 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zwiększyć powierzchnię do przechowywania w łazience?

Projektowanie lub odnowa łazienki to idealny moment, aby wybrać rozwiązanie, które jak najlepiej zagospodaruje dostępną przestrzeń. Tak, aby zarówno pomieścić niezbędne rzeczy, jak i zapewnić sobie komfortowe użytkowanie. Najczęściej problem pojawia się w sytuacji, kiedy powierzchnia łazienki jest mała, a my nie mamy pomysłu jak ją wykończyć. Stworzenie mebli na wymiar nie tylko pozwoli na rozwiązanie problemu z niewielką przestrzenią, ale także okaże się świetną opcją do uzyskania wymarzonego wnętrza.

Jakie meble wybrać do łazienki?

Pojemne meble łazienkowe to podstawa zarówno mebli na wymiar, jak i tych ogólnie dostępnych w sklepach. Przede wszystkim meble łazienkowe mają pełnić funkcję praktyczną i gwarantować wygodę użytkowania na co dzień. Kolejnym wyzwaniem tego typu wyposażenia jest dobór odpowiedniego materiału, który musi być odporny na wilgoć oraz zmiany temperatury występujące podczas codziennych kąpieli. Meble powinny być trwałe oraz solidnie wykonane, aby uniknąć możliwości wystąpienia pleśni lub innych uszkodzeń. Obecnie w ofercie sklepów znajduje się duży wybór gotowych mebli, jednak co w sytuacji, gdy przestrzeń w naszej łazience jest trudna do zagospodarowania? Warto rozważyć możliwość stworzenia mebli na wymiar, które zarówno wpasują się w nasz gust, jak i ich indywidualnie dopasowane wymiary pozwolą na maksymalne wykorzystanie metrażu łazienki.

Praktycznie wykorzystanie powierzchni ścian

Na samym początku warto zastanowić się co i w jakich ilościach będziemy chcieli przechowywać w łazience. Dzięki temu łatwiej nam będzie określić ilość i wymiary potrzebnego wyposażenia. Świetnym rozwiązaniem okazuje się wybór podwieszanych mebli i pozostałych tego typu elementów łazienkowych. Między innymi warto rozważyć szafki wiszące, które pozwalają na wykorzystanie wolnej przestrzeni wzdłuż ścian. Można je zawiesić zarówno nad umywalką z lustrem, jak i nad ubikacją. Wykonanie szafki na wymiar pozwala na dobranie jej rozmiaru, a także kształtu, co sprawi, że wpasuje się w nawet trudno dostępną przestrzeń taką jak wnęki. W szczególności ma to znaczenie w mniejszych pomieszczeniach, gdzie wskazane są wysokie i wąskie meble w pionie, które nie zabierają przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest także tzw. szafka lustrzana nad umywalką. To połączenia lustra z dodatkowym schowkiem, w którym możemy przechowywać rzeczy codziennego użytku, takie jak szczoteczka do zębów czy krem do twarzy. Taka szafka stworzy nam dodatkową przestrzeń, a wbudowane lustro wizualnie powiększy łazienkę. Możemy także rozważyć inne systemy przechowywania, które zazwyczaj zawieszane są na drzwiach i pełnią funkcję wieszaków na ręczniki lub organizerów kosmetycznych.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na wykonanie mebli na wymiar, warto pamiętać, że istnieje możliwość konfiguracji nie tylko wnętrza, ale także dobrania odpowiedniej kolorystyki i wyglądu zewnętrznego. Dzięki temu meble staną się zarówno bardziej funkcjonalne, jak i ich wygląd z pewnością nada charakteru całemu wnętrzu – jak podkreśla przedstawiciel firmy Pabich Meble.

Jak zaoszczędzić więcej miejsca w łazience?

Jednym z ciekawych rozwiązań jest szerokie zastosowanie blatu łazienkowego. Jeśli pralka znajduje się obok umywalki, na całej ich długości mamy szansę stworzyć szeroki i efektowny blat. Będzie on nie tylko nowoczesnym rozwiązaniem, ale jego powierzchnia stanie się miejscem na dodatkowe akcesoria. Między innymi będzie to świetne miejsce na koszyczki i organizery kosmetyczne, które pozwolą nam na lepszą organizację i zwiększą komfort korzystania. Na takim blacie możemy również ustawić różnego rodzaju ozdoby, takie jak sztuczne kwiaty czy świeczki, które z pewnością ocieplą łazienkę i nadadzą jej nowoczesnego klimatu. Co więcej, praktycznym pomysłem okazuje się zamontowanie szafki pod umywalką. Może być ona zarówno w wersji wiszącej, jak i stojącej, w zależności od tego ile miejsca możemy na nią przeznaczyć. Wersja wisząca nie zajmuje dodatkowego metrażu na podłodze, w związku z czym możemy obok niej swobodnie stanąć. Z pewnością doda lekkości wnętrzu, dlatego częściej polecana jest do mniejszych przestrzeni. Z kolei wersja stojąca lepiej sprawdzi się w dużym pomieszczeniu, gdzie zwiększona  pojemność szafki bez wątpienia pomieści ręczniki czy niezbędne sprzęty elektroniczne.