ozdoby wielkanocne
19 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zrobić ozdoby wielkanocne?

Wielkanoc to czas radości. To bardzo kolorowe święto, w niczym nie ustępujące Bożemu Narodzeniu. Dlatego warto zadbać o radosny nastrój podczas wielkanocnego śniadania i udekorować dom specjalnie na tę okazję. Własnoręczne ozdoby to najlepszy sposób na wykonanie oryginalnych, niepowtarzalnych i nietuzinkowych wielkanocnych dekoracji.

Jak zrobić ozdoby wielkanocne? Nie jest to wbrew pozorom takie trudne i nie będzie wymagało od Ciebie posiadania szczególnych zdolności manualnych. Wystarczy trochę czasu, inwencji twórczej i kilka materiałów, żeby własnoręczne ozdoby cieszyły oczy Twojej rodziny i wszystkich gości, z którymi będziesz świętować Wielkanoc.

Oczywiście najważniejszym bohaterem Wielkanocy jest jajko. Jest ono także doskonałą bazą do wykonania świątecznych dekoracji. Istnieje mnóstwo sposobów na to, jak zrobić ozdoby wielkanocne z jajek. Największe pole do popisu daje nam jajko jako powierzchnia do zamalowania. Możemy wykonać tradycyjne pisanki za pomocą farbek i flamastrów. Możemy ufarbować jajka na oryginalne kolory, a na pokrytych farbą wydrapać wzorek. Możemy nawet jajkom pozakładać zabawne mundurki – ubrać je w koronki, futerko albo tkaninę o niebanalnym wzorze. Potraktujmy tradycję z przymrużeniem oka i nie dajmy zamknąć swojej wyobraźni w sztywnych zygzakach i ludowych motywach.

Z jajek można także wykonać zabawne buźki z fryzurką. Będą potrzebne wydmuszki z nieco uciętym czubkiem. W środku wydmuszki umieszczamy ziemię lub watę nasączoną wodą i sadzimy tam ziarenka. Bardzo szybko wyrośnie fryzurka wykonana z rzeżuchy, ale można też posadzić trawę, zioła – cokolwiek, co przypomina włosy. Na jajku dorysowujemy oczy, nos i usta – buźka gotowa!

Rośliny, zwłaszcza wspomniana powyżej rzeżucha, to doskonały materiał na ozdoby wielkanocne. Ponieważ zwykle sadzona jest w wacie, można ją ułożyć w wiele wymyślnych wzorów. Możemy w tym celu użyć form do ciast. Rzeżuchowy baranek czy kurczaczek będą ślicznie wyglądać na stole. Trawniczek z rzeżuchy można jeszcze dodatkowo poozdabiać – np. piórkami czy mini jajkami z drewna. Z rzeżuchy bardzo łatwo wykonać efektowny kopiec lub ogromne jajo.

Podpytajmy też nasze dzieci, jak zrobić ozdoby wielkanocne. Zwłaszcza młodsze dzieci mają mnóstwo oryginalnych pomysłów na wykonanie świątecznych dekoracji. No i w przeciwieństwie do nas uczęszczają na zajęcia plastyczne, podczas których w okresie przedświątecznym ozdoby wielkanocne są wykonywane w hurtowych ilościach.

Mnóstwo sposobów i przepisów na to, jak zrobić ozdoby wielkanocne znajdziemy w Internecie oraz w książkach. Obok tradycyjnych ozdób wykonanych z jajek, znajdziemy wiele pomysłów na ozdoby z tkanin czy papieru. Dekoracji świątecznych nie ograniczajmy do nakrycia stołu. Różne ozdoby można umieścić w kwiatkach doniczkowych, porobić efektowne zawieszki czy świeczniki. Wszystko zależy od ilości czasu, jaki będziemy mieć na zrobienie ozdób i naszych chęci.