ogrzewanie podlogowe
12 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe?

Podgrzewana podłoga, do tej pory kojarzyła się z nowinką techniczną i luksusem niedostępnym zwykłym zjadaczom chleba. Jednak jest to coraz bardziej cenione rozwiązanie, zarówno w domach o dużych powierzchniach, które trudno ogrzać klasycznymi kaloryferami oraz w małych mieszkaniach – w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Podgrzewana podłoga robi furorę zwłaszcza w łazienkach – zwykle najbardziej niedogrzanych domowych pomieszczeniach.

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet – nie wymaga instalacji kotłów grzewczych, pieców ani rur. Nie trzeba się więc martwić o organizację wolnych pomieszczeń dla tych urządzeń oraz o estetykę domu czy mieszkania. Ogrzewanie podłogowe jest estetyczne, bo całkowicie schowane. Ponadto ogrzewanie podłogowe stwarza możliwość dostosowywania temperatury w pomieszczeniach do aktualnych potrzeb i panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Przy czym jest bardziej higieniczne i mniej szkodliwe dla górnych dróg oddechowych niż systemy klimatyzacyjne. Ponieważ jednak ogrzewanie podłogowe jest zasilane prądem, należy rozważyć ekonomiczną opłacalność tego rozwiązania. Zwłaszcza jeśli nie mamy wystarczających środków na kupno urządzenia nowoczesnego i energooszczędnego (co wiąże się z większymi początkowymi kosztami inwestycji, ale pozwala później oszczędzić spore kwoty na zużyciu energii elektrycznej).

Niewątpliwą zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że można je wykonać samemu – oczywiście montaż będzie wymagał poświęcenia sporej ilości czasu. Za to koszt wykonania ogrzewania podłogowego będzie znacznie niższy, jeśli zrobimy je samodzielnie. Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?

Istnieje kilka sposobów, jak zrobić ogrzewanie podłogowe. Przede wszystkim należy pamiętać, że jak chcemy wykonać ogrzewanie podłogowe, niezbędny będzie remont całego pomieszczenia, w którym będzie ono zamontowane. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ ogrzewania znajduje się pod podłogą – a więc po montażu wymaga położenia nań nowej nawierzchni. Ponadto jeśli chcemy, aby system działał, musimy mieć odpowiednią izolację cieplną całego mieszkania lub domu. Jak chcemy zrobić ogrzewanie podłogowe, dom lub mieszkanie musi mieć co najmniej ośmiocentymetrową warstwę izolacji zewnętrznej. Inaczej ciepło będzie uciekać, a my poniesiemy ogromne koszty za energię elektryczną.

Wszystkie dostępne sposoby na to, jak zrobić ogrzewanie podłogowe, znajdziemy w literaturze czy prasie fachowej oraz w Internecie. To ważne, żeby dokładnie się przyjrzeć, jak ogrzewanie wykonują fachowcy, gdzie i którą warstwę położyć oraz jak poprowadzić kable. Wykonanie ogrzewania podłogowego wymaga dobrej znajomości zagadnień związanych z elektryką oraz umiejętności związanych z wykonywaniem prac remontowo – budowlanych.

Dlatego warto poprosić o pomoc fachowca lub znajomą osobę, która ma doświadczenia z montażem ogrzewania podłogowego. Trzeba pamiętać, że każda usterka całego systemu ogrzewania podłogowego może się wiązać z koniecznością skucia podłogi, co oczywiście wiąże się z dużymi kosztami i stratą czasu na naprawy uszkodzeń czy też poprawianie niedociągnięć.