łóżko
10 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zrobić łóżko?

Szukasz i nigdzie nie możesz znaleźć. A to rama ma nie taki kształt, a to kolor nie ten, a to cena za wysoka… Jeśli jesteś w gronie osób, które mają dość poszukiwań wymarzonego łóżka do sypialni, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci, jak zrobić łóżko.

Konstrukcja łóżka nie jest skomplikowana – cztery nogi, rama i stelaż, na którym położysz swój materac. Jeśli łóżko nie będzie stało na środku sypialni, przyda się także wezgłowie. Jeśli natomiast będzie umieszczone przy samej ścianie, możesz ułatwić sobie pracę montując prostą ramę, a ozdobne wezgłowie przytwierdzając do ściany nad łóżkiem (lub w ogóle z niego zrezygnować).
Najprostszym sposobem na to, jak zbudować łóżko, jest zmontowanie go z materiałów drewnianych. Będą Ci potrzebne narzędzia – wiertarka (lub wkrętarka), szlifierka (do której będzie można przymocować papier ścierny), wyrzynarka, pilarka tarczowa oraz szpachelka. Jeśli nie dysponujesz takimi narzędziami lub nie chcesz wydawać na nie pieniędzy, możesz poprosić o przycięcie desek i nóg w tartaku, znajomego stolarza lub w sklepie budowlanym, w którym zaopatrujesz się w deski. Jak chcesz zrobić estetyczne i porządne łóżko, nie unikniesz jednak prac szlifierskich. Nie ma też jak zbudować łóżka metodą bez wkrętów – wiertarka z końcówką do wkręcania lub wkrętarka będą Ci bardzo potrzebne. Jeśli chcesz uniknąć mozolnego i wysiłkowego zajęcia, jakim jest ręczne wkręcanie śrub w drewno, lepiej zadbaj wcześniej, aby któreś z tych urządzeń znalazło się w Twojej skrzynce z narzędziami.

Do rodzaju drewna, jakiego użyjesz do budowy łóżka dopasuj właściwą szpachlę, którą wypełnisz później szczeliny między spojeniami. Jest to konieczne – zwłaszcza jak chcesz zrobić estetyczne łóżko.

Kiedy masz już niezbędne materiały – deski, które stworzą ramę; klocki lub deski, które stworzą nogi; ewentualne wezgłowie oraz elastyczne deski, które będą stelażem pod materac – możesz wziąć się za skręcanie poszczególnych elementów. Zadbaj o to, aby elementy były ze sobą połączone w sposób mocny i stabilny – nie chcesz chyba obudzić się na podłodze. Pamiętaj, że konstrukcja musi wytrzymać ciężar Twojego ciała oraz ewentualnie ciała osoby, z którą będziesz dzielić łóżko. Materace również nie są lekkie. Dlatego nie tylko nie oszczędzaj na wkrętach, ale także nie żałuj sił, aby znalazły się one odpowiednio głęboko w drewnie.

Kiedy już zmontujesz łóżko, warto pomyśleć o jego ozdobieniu. Jeśli jest zrobione z surowych desek dobrze jest polakierować je lub pokryć bejcą – w dowolnym kolorze. Możesz też pokusić się o zrobienie efektownego wezgłowia i pokryć je pikowanym, grubym materiałem. Na stronach internetowych i w prasie tematyce budowlanej i wyposażenia wnętrz znajdziesz mnóstwo porad i ciekawych inspiracji, jak zrobić łóżko, aby wyróżniało się oryginalnym wyglądem.