Trawa
15 września 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zregenerować trawnik po zimie? – Poradnik

Stan trawnika po zimie pozostawia wiele do życzenia. Osoby posiadające przy swoim domowym zaciszu pole wysiane trawą nie zdaje sobie sprawy z tego, że wymaga ona na wiosnę renowacji. Należy bowiem pamiętać, że od tego, co się w tym okresie zrobi, zależy przyszła kondycja trawnika. Jak sprawić, aby trawa po zimie wyrosła gęsta, zielona i zdrowa? I jakie można wyróżnić metody renowacji trawnika?

 

Metody renowacji trawnika po zimie

 

Istnieją dwie metody renowacji trawnika po zimie. Należą do nich:

  • pełna uprawa,
  • podsiew.

Pełna uprawa stosowana jest głównie w miejscach, w których trawnik został kompletnie zniszczony. Najpierw przekopuje się takie pole na głębokość 25 cm, a potem wysiewa nawóz (warto zrobić to już na jesień). Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniej mieszanki traw, która będzie pasować do pozostałej części trawnika. Najlepiej zasiać ją w okresie wiosny, kiedy zrobi się już cieplej. Nasiona przykrywa się wówczas mieszaniną piasku i torfu, a potem obficie podlewa.

 

Podsiew polecany jest w przypadku, kiedy chce się po prostu poprawić wygląd trawy. Najpierw trawnik bardzo nisko się przycina (ok. 2,5 cm), a potem grabi się ziemię grabiami, naruszając delikatnie powierzchnię. W tym momencie następuje wysiew nasion. Gotowe pole przykrywa się mieszaniną piasku oraz torfu, odpowiednio nawozi, wałuje i podlewa.

 

Regeneracja trawnika krok po kroku

 

Regenerację trawnika najlepiej przeprowadzić, kiedy w nocy nie będą już panować przymrozki. Wtedy można przystąpić do siedmioetapowego procesu. Pierwszym krokiem będzie grabienie, które najlepiej zacząć od połowy marca. Celem jest usunięcie przegniłych i zniszczonych źdźbeł trawy. Drugi krok to napowietrzanie, czyli aeracja oraz wertykulacja, które polegają na usunięciu resztek starej trawy i napowietrzeniu korzeni. Oba zabiegi wykonuje się z użyciem odpowiednich narzędzi (aerator i wertykulator). Trzeci krok to niwelacja zapadlisk, a więc podsypanie dziur ziemią. Tu warto też zwrócić uwagę na kopczyki tworzone przez krety. Ostatnie etapy to:

  • wałowanie,
  • nawożenie,
  • dosiewka,
  • walka z chorobami (jeżeli takowe zaistnieją).

Ważny jest także dobór odpowiedniej mieszanki trawy, którą może zapewnić np. AgroNas. Firma oferuje kompleksową obsługę, czyli sprzedaż oraz dostawę do klienta. Przedmiotem handlu są nie tylko wysokiej jakości mieszanki traw, ale również mieszanki paszowe oraz nasiona rolnicze. 

 

Dbanie o trawnik po zimie nie wymaga zbyt wielu wyrzeczeń, ale warto poświęcić mu czas, aby na wiosnę stał się obfity i zielony.