1 marca 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak znaleźć wsparcie w pozyskaniu dofinansowania paneli fotowoltaicznych?

Rozważasz montaż fotowoltaiki na dachu swojego domu, firmy lub gospodarstwa rolnego, jednak obawiasz się, że nie będzie Cię stać na instalację paneli słonecznych? Powinieneś wiedzieć, że istnieją metody, które są w stanie skutecznie obniżyć koszt fotowoltaiki. Sprawdź, z jakich opcji możesz skorzystać i gdzie szukać wsparcia podczas pozyskiwania dofinansowania.

Czym są dofinansowania paneli słonecznych i jakie dają korzyści?

Dofinansowanie na fotowoltaikę to nic innego jak pomoc finansowa dla inwestorów. Oferowana jest ona w ramach różnorodnych programów rządowych, samorządowych, jak i unijnych. Dzięki niej możliwe jest znaczne obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie także skrócenie okresu zwrotu z inwestycji w nią, na który wpływ ma obecna i prognozowana cena za 1 kWh prądu zakupionego u dystrybutorów krajowych oraz właśnie cena fotowoltaiki. Szacuje się bowiem, że korzystanie na przykład z ulgi termomodernizacyjnej jest w stanie skrócić okres zwrotu z paneli słonecznych nawet o dwa lata. 

Jakie dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych możesz uzyskać?

W ramach dofinansowanie na fotowoltaikę obecnie osoby zainteresowane tym rozwiązaniem mogą skorzystać z 3 ogólnopolskich programów.

Program Mój Prąd

Ten program rządowy skierowany jest wyłącznie do osób chcących zainwestować w rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika. Dofinansowanie w ramach niego, oferowane są wysokości do 5 tysięcy złotych, jednak nie więcej niż 50% kosztów zakupu i montażu paneli słonecznych. Dodatkowym ograniczeniem jest także to, że skorzystać można z niego wyłącznie podczas budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp.

Program Czyste Powietrze

Program ten ma za zadanie poprawę jakości powietrza w naszym kraju, poprzez zmniejszoną emisję zanieczyszczeń generowaną przez gospodarstwa domowe. Dotacje z niego mogą wynosić nawet 37 000 złotych, a ostateczna kwota zależy w tym przypadku od skali podejmowanych przez inwestora działań i jego dochodów w gospodarstwie domowym. 

Ulga podatkowa na montaż fotowoltaiki

Kolejną z form obniżenia ceny instalacji fotowoltaicznej jest skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, która umożliwia odliczenie kosztów z nią związanych od podatku. Maksymalna kwota, jaką można w tym przypadku odpisać od podatku to 53 000 złotych. Co istotne korzystanie z ulgi termomodernizacyjnej może być łączone z innymi programami.

Chcąc uzyskać dotacje lub dofinansowanie na fotowoltaikę warto także odwiedzić stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, właściwego dla miejsca zamieszkania, gdzie znaleźć można aktualne informacje na ten temat.

Gdzie szukać pomocy w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę?

Aby skorzystać jednak z dofinansowania do fotowoltaiki, niezbędne jest wypełnienie właściwych formularzy i dopełnienie wszelkiego rodzaju formalności, które bardzo często stanowią dla inwestorów wyzwanie.

Chcąc skorzystać z dodatkowego wsparcia finansowego przeznaczonego na montaż fotowoltaiki, należy wypełnić wszelkiego rodzaju formalności, w których pomóc może firma, która ma zająć się montażem paneli słonecznych. Najczęściej dzięki temu, że jej pracownicy posiadają niezbędną do tego wiedzę cały proces uzyskania dotacji lub dofinansowania przebiega o wiele szybciej. Dlatego warto zapytać o tę kwestię już na samym początku podczas jej wyboru. Dzięki temu nie trzeba będzie marnować swojego czasu na wypełnianie formularzy i pilnowanie wszelkich kwestii związanych z dotacjami.

Mówi w rozmowie z nami specjalista z firmy Sun-Spot zajmującej się montażem fotowoltaiki dla domów, firm i rolników.

Jak więc widać skorzystanie z dotacji i dofinansowań nie musi być wcale trudne, wystarczy jedynie wybrać odpowiednią firmę instalacyjną, która zajmie się formalnościami związanymi z tą kwestią za swoich klientów.