kotłownia
11 grudnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zmodernizować starą kotłownię?

Unijne oraz krajowe programy modernizacji systemów cieplnych w domach mają za zadanie przyczynić się do obniżenia ilości zanieczyszczeń, które emitowane są zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Dlatego wiele osób decyduje się na wprowadzenie zmian w kotłowniach oraz wymianę sprzętu grzewczego na nowszy – nie tylko mniej emisyjny, ale również znacznie bardziej wydajny. Dowiedz się, w jaki sposób zmodernizować starą kotłownię.

Sposoby modernizacji starej kotłowni

Jednym z najwydajniejszych sposobów na modernizację starej kotłowni jest przejście na tzw. zieloną energię. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej ofert związanych z możliwością instalacji paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła. Te drugie pozyskują energię cieplną z naturalnych źródeł, takich jak: woda, powietrza, czy grunt. Szczególnie dużą efektywnością cechują się ziemne pompy ciepła, jednakże do ich zainstalowania w budynkach już istniejących wymagane są prace budowlane oraz odpowiednia ilość przestrzeni na działce.

Alternatywą dla nich są instalacje centralnego ogrzewania zasilane przy pomocy kotłów stałopalnych pelletowych. Pellet to paliwo w formie granulatu, które powstaje z biomasy, dzięki czemu jest nie tylko ekologiczne, ale również przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do powietrza. Co więcej, ceny pelletu są niezwykle konkurencje w stosunku do innych dostępnych na rynku paliw.

Jeśli żadna z powyższych opcji nie wchodzi w grę, wtedy można zdecydować się na system rekuperacji w budynku. Jest to rodzaj instalacji, która odzyskuje ogrzane powietrze z pomieszczeń i wykorzystuje je ponownie do utrzymania w pomieszczeniach stałej temperatury. W ten sposób system wentylacji mechanicznej przyczynia się nie tylko do zmniejszenia ilości emitowanych spalin, ale również zmniejszenia kosztów związanych z ogrzaniem budynku.

Dystrybucją i montażem powyższych rozwiązań zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak CMB Technika grzewcza ze Stargardu.

Czy warto pozostawić stary kocioł?

Nie warto. Przede wszystkim dlatego, że technologia spalania w nich wykorzystywana jest z dzisiejszego punktu widzenia mało wydajna. Jest to związane ze spalaniem paliwa w niekontrolowanych warunkach, co przyczynia się do powstawania spieków oraz dużych ilości popiołów, a tym samym zwiększeniem zapotrzebowania na paliwo. Co więcej, stare kotły mniej efektywnie dystrybuują energię cieplną wykorzystywaną do ogrzewania pomieszczeń i wody, co sprawia, że trzeba zużyć więcej paliwa (niż w przypadku nowoczesnych kotłów) do ogrzania takiej samej ilości przestrzeni.