5 kwietnia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zbudować własny basen ogrodowy?

Własny basen w przydomowym ogrodzie nie jest już luksusem zarezerwowanym wyłącznie dla najbogatszych. Obecnie na tak atrakcyjną strefę relaksu może pozwolić sobie coraz więcej osób. Najważniejszym warunkiem realizacji takiego pomysłu jest posiadanie odpowiednio dużej działki. Podpowiadamy, jak przygotować się do budowy basenu ogrodowego i w jaki sposób skutecznie przeprowadzić taką inwestycję.

Budowa ogrodowego basenu okazuje się nie być wielkim wyzwaniem finansowym, wymaga natomiast dobrego planowania i podjęcia wielu decyzji. Inwestor musi zastanowić się m.in. nad kształtem i wielkością basenu, ale przede wszystkim wybrać technologie, jakie będą wykorzystane przy budowie oraz późniejszej eksploatacji pływalni.

Projekt basenu ogrodowego

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem budowy nowego basenu ogrodowego jest przygotowanie planu. Niezwykle ważne jest, by projekt był przygotowany profesjonalnie. Każda pomyłka, która może pojawić się na tym etapie, będzie potencjalnym zagrożeniem dla całej inwestycji. Dlatego projekt powinien opracować fachowiec – podpowiada nasz rozmówca z portalu saunybaseny.pl.

Dobry projekt budowlany jest szczególnie ważny w przypadku zbiorników o powierzchni powyżej 50 m2. Jeśli chcesz zbudować tak duży basen, będziesz potrzebował zezwolenia na budowę.

Pracując nad projektem basenu, należy brać pod uwagę z jednej strony potrzeby przyszłych użytkowników, z drugiej zaś specyficzne warunki panujące w danym miejscu. Wielkość niecki będzie więc uzależniona od dostępnej przestrzeni, a materiał, z którego zostanie wykonana – od warunków gruntowych i planowanego budżetu. W tym momencie warto zastanowić się też nad ewentualnym zadaszeniem basenu.

3 etapy budowy ogrodowego basenu

Na podstawie gotowego projektu można rozpocząć pracę. Pierwszym etapem będzie oczywiście wybudowanie niecki. Choć samo wykopanie odpowiedniego dołu nie wydaje się dużym problemem pamiętajmy, że konieczne będzie jeszcze przygotowanie podejść do instalacji, co wymaga bezwzględnego trzymania się projektu. Osadzenie prefabrykowanej niecki basenowej lub budowa betonowych ścian i dna również wymaga dużej dokładności.

Drugim etapem budowy basenu ogrodowego jest podłączenie wszystkich instalacji hydraulicznych. Szalenie istotne jest, by elementy dostarczające wodę do basenu, podgrzewające ją i oczyszczające, były zamontowane starannie. Dostęp do poszczególnych części instalacji po ukończeniu budowy może być utrudniony, toteż warto unikać pomyłek.

Ostatnim już etapem inwestycji są prace wykończeniowe i zabezpieczające. Na ścianach i dnie niecki kładzie się płytki ceramiczne lub – rzadziej – wykonuje powłoki ze specjalnych farb. Jeśli projekt obejmuje zadaszenie lub przykrycie basenu, na końcu zajmujemy się montażem tych elementów.

Chcąc mieć pewność, że nowy basen będzie spełniał wszystkie oczekiwania przyszłych użytkowników, a jego utrzymanie będzie łatwe i ekonomiczne, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Takie usługi oferuje firma saunybaseny.pl, która od wielu lat zajmuje się budową basenów hotelowych, a także kompleksowym wyposażeniem strefy SPA, łącznie z instalacją jacuzzi, saun fińskich oraz łaźni parowych.