Budowa komina wentylacyjnego
4 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zbudować komin wentylacyjny?

Odpowiedni system wentylacyjny musi się znaleźć w każdym budynku mieszkalnym, a także w obiektach użytkowych, które są przeznaczone do wykorzystania przez ludzi. Sprawna wymiana powietrza pozwala na pozbywanie się przykrych zapachów, dostarczanie potrzebnego tlenu, a także utrzymywanie dobrego poziomu wilgotności. Najprostszym sposobem na odprowadzanie i doprowadzanie powietrza jest budowa właściwego komina wentylacyjnego.

System wentylacyjny w budynku jednorodzinnym

W budynkach jednorodzinnych dla zapewnienia właściwej wymiany powietrza można się zdecydować na wentylację grawitacyjną lub na wykorzystanie jednego z nowoczesnych systemów wentylacyjnych, działających dzięki wymuszonemu obiegowi powietrza, tzw. wentylacji mechanicznej. W przypadku wentylacji grawitacyjnej najważniejszym elementem są pionowe kominy wentylacyjne zlokalizowane na ogół w łazienkach i kuchniach, a przy rozleglejszych budynkach także w innych pomieszczeniach. W górnej części przewodu tego rodzaju zamontowana jest kratka wentylacyjna, a jego wylot znajduje się ponad połacią dachu. Przepływ powietrza odbywa się dzięki różnicy temperatur między chłodniejszym powietrzem atmosferycznym a nagrzanym powietrzem znajdującym się w pomieszczeniach. Ponieważ powietrze o wyższej temperaturze jest rzadsze, unosi się w górę, przedostając się kominem wentylacyjnym na zewnątrz. Do wnętrza napływa z kolei przez umieszczone w oknach nawiewniki.

Różnice między kominem wentylacyjnym a kominem dymowym

W każdym budynku z wentylacją grawitacyjną, w którym zamontowane jest urządzenie grzewcze produkujące ciepło w procesie spalania, będą konieczne dwa rodzaje kominów – kominy wentylacyjne oraz kominy dymowe. Kominy wentylacyjne buduje się ze specjalnych kształtek lub pustaków, w których znajdują się otwory umożliwiające przepływ powietrza. By uniknąć zakłócających właściwy ciąg zaburzeń przepływu, ich powierzchnia powinna być możliwie gładka. Murowanie pustaków lub bloczków przeznaczonych na komin wentylacyjny musi się więc odbywać ze szczególną starannością. Kominy dymowe wykonuje się podobnie – w nowoczesnych obiektach w tym celu również używa się specjalnych elementów. W kominie dymowym znajdzie się jednak również wkład kominowy, najczęściej stalowy, jaki można kupić np. w firmie Tanie Kominy, zajmującej się także sprzedażą systemów kominowych. Wkład musi być dopasowany do używanego źródła ciepła. W przypadku kotłów spalających gaz będzie to odporna na działanie skraplającego się na ściankach kondensatu stal kwasoodporna. W przypadku kotłów na węgiel albo pellet będzie ona musiała być dodatkowo odporna na wysoką temperaturę. Często do wykonania obu kominów są wybierane elementy mające dwa niezależne od siebie otwory, kominy są wówczas jedną konstrukcją, choć ich wyloty znajdują się na różnym poziomie.