izolacja akustyczna pomiar badanie
3 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zbadać wykonaną izolację akustyczną?

Spędzając wolne chwile w domu po ciężkim dniu w pracy, liczy się na ciszę. Jednak czasem zdarza się, że remont u sąsiadków lub gwar na ulicy zakłóca spokój i dookoła jest głośno. Często więc właściciele mieszkań lub domów decydują się na wykonanie izolacji akustycznej, która tłumi dźwięki, w wyniku czego do wnętrza dostaje się tylko niewielki stopień hałasu. Warto jednak po dokonaniu wygłuszenia zbadać wykonaną izolację akustyczną.

Gdzie stosuje się izolację akustyczną?

Pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się po usłyszeniu hasła izolacja akustyczna, jest studio nagraniowe. To tam wykłada się specjalny materiał będący izolatorem, przez co do mikrofonu piosenkarza nie dostaje się echo i nagranie zyskuje czystość. Takie wygłuszenie stosuje się również w salach koncertowych, filharmoniach lub teatrach.

Jednak poza tymi ośrodkami kultury izolację akustyczną można wykonać również w mieszkaniu. Pozwala ona ograniczyć hałas dochodzący zarówno z ulicy, jak i z wewnątrz innych pomieszczeń lub klatki schodowej.

Jak wykonuje się izolację akustyczną?

Izolację akustyczną wykonuje się za pomocą przygotowanych wcześniej paneli. Ich zadaniem jest wchłonięcie jak największej ilości fal dźwiękowych i rozprowadzenie ich po całej powierzchni elementu. Panele układa się w odpowiedni sposób, który jest uzależniony od metrażu pomieszczenia, jego wysokości oraz miejsca, w którym mają zostać ułożone. Zawsze po zakończeniu prac warto sprawdzić izolacyjność akustyczną wykonanej konstrukcji.

Taką izolację akustyczną można również wykonać samemu bez użycia paneli, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie będzie ona aż tak skuteczna. W tym celu warto na ścianie, przez którą przenikają dźwięki, postawić regał z książkami. Taki wygłuszacz zapewni odrobinę komfortu, ponieważ fala akustyczna zostanie rozproszona i do ucha lokatorów będzie docierało mniej hałasu.

Jak zbadać wykonaną izolację akustyczną?

Po wykonaniu izolacji akustycznej warto zbadać, w jakim stopniu jest ona szczelna. W tym celu należy dokonać pomiarów we właściwy sposób. Badanie składa się z kilku etapów. Jednym z elementów jest sprawdzenie izolacyjności od dźwięków powietrznych, takich jak radio czy telewizor, a także od dźwięków uderzeniowych, jak na przykład kroki.

Warto w tym celu skorzystać z usług firmy, takiej jak na przykład PomiaryAkustyczne.net, która przeprowadzi badanie zgodnie z normami ISO oraz przy użyciu odpowiednich narzędzi. Takie pomiary wykuje się w płaszczyźnie poziomej oraz pionowej.