system nawadniający w ogrodzie
8 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zaprojektować skuteczny system nawadniający w ogrodzie?

Utrzymanie ogrodu w dobrym stanie wymaga sporo czasu i pracy. Jedną z najbardziej pracochłonnych i czasochłonnych czynności jest podlewanie. Na szczęście istnieje sposób na to, aby utrzymać rośliny odpowiednio nawodnione, bez konieczności samodzielnego podlewania. Mowa o systemach nawadniających. Jak zaprojektować skuteczny system nawadniający w ogrodzie, który ułatwi codzienne dbanie o rośliny?

Wybór systemu nawadniającego

Pierwszy krok to wybór odpowiedniego systemu nawadniającego, czyli takiego, który będzie dostosowany przede wszystkim do rosnącej w ogrodzie roślinności. Innego podlewania wymagają bowiem trawniki, rabaty czy ogrody skalne.

Najczęściej stosowanym systemem nawadniającym są zraszacze wynurzane. Ich główną zaletą jest to, że po podlaniu roślin, całkowicie chowają się pod ziemią, a więc w żaden sposób nie wpływają na estetykę ogródka. Zraszacze wynurzane są polecane przede wszystkim do trawników.

Rabaty i krzewy potrzebują innego nawodnienia niż trawniki. Do ich podlewania stosuje się najczęściej linie kroplujące, rzadziej także zraszacze stałe, nazywane niewynurzanymi. Te same typy zraszaczy polecane są do ogrodów warzywnych.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki system nawadniający sprawdzi się najlepiej w naszym ogrodzie, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Kompleksowe usługi ogrodnicze, w tym dotyczące doboru i montażu systemów nawadniających, świadczy firma ogrodnicza Asztar.

Rozmieszczenie zraszaczy

Aby system nawadniający był skuteczny, należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie zraszaczy. Do tego celu potrzebować będziemy planu ogrodu. W pierwszym kroku musimy zapoznać się ze specyfikacją wybranych urządzeń nawadniających. Dzięki temu będziemy w stanie rozmieścić poszczególne elementy systemu nawadniającego na planie ogrodu (zraszaczy, węży, etc.).

Kolejny krok to wyznaczenie zasięgu zraszaczy za pomocą cyrkla. Ważne, aby narysowane linie nieco nachodziły na siebie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której część roślin nie będzie odpowiednio nawodniona. Należy także pamiętać, że zasięg podany na opakowaniu zraszacza nie jest jego zasięgiem rzeczywistym. Zraszacze rozprowadzają wodę równomiernie na odległość około 60% deklarowanego zasięgu.

Ostatni krok to podział terenu na sekcje. W każdej z nich mogą znajdować się zraszacze tylko jednego typu, np. wynurzane, jeśli na danej sekcji znajduje się sam trawnik. Jest to podyktowane tym, iż poszczególne rodzaje zraszaczy różnią się między sobą m.in. poborem wody czy czasem działania koniecznym do podlania wyznaczonego obszaru.