montaż paneli fotowoltaicznych
28 sierpnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu?

Przyszłość energetyki w dużej mierze skupia się na energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne prędzej czy później pokryją większość dachów budynków i domów w Twoim otoczeniu. Za ich instalacją przemawia głównie oszczędność kosztów za energię elektryczną i ogrzewanie. Dlatego jeśli i Ty podjąłeś decyzję, że chcesz zainwestować w prąd ze słońca, czas dowiedzieć się, w jaki sposób zamontować panele fotowoltaiczne na dachu. Oto odpowiedź!

Po co instalować panele fotowoltaiczne?

Za instalacją paneli fotowoltaicznych na dachu przemawiają trzy główne powody.

  1. Trwałe i duże oszczędności na rachunkach za prąd: to jest kwestia, która z pewnością wywołuje największe zainteresowanie, ponieważ oszczędzasz już od pierwszego dnia, w którym instalowane są panele.
  2. Wzrost wartości nieruchomości: jeśli rozważasz kiedyś opcję sprzedaży swojego domu, powinieneś wziąć pod uwagę, że jego wartość znacznie wzrośnie, jeśli będą na nim alternatywne źródła energii.
  3. Troska o środowisko: wybierasz czystą i odnawialną energię oraz przyczyniasz się do redukcji emisji CO2 i gazów cieplarnianych, które powodują wiele szkód w przyrodzie.

Poza tym panele fotowoltaiczne podczas pracy nie wytwarzają żadnego rodzaju hałasu. Zatem – jako całkowicie zrównoważone ekologicznie źródło energii – są uwzględniane w programach dofinansowań rządowych.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne na dachu?

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu odbywa się w kilku krokach.

Krok 1: Umieszczenie ram montażowych na dachu i prosta instalacja paneli fotowoltaiczny. Wydajność energetyczna zależy od kierunku, w którym panele są umieszczone. Najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie paneli fotowoltaicznych na południe, ponieważ tutaj otrzymują one maksymalne światło słoneczne. Kierunek wschodni i zachodni również dają dobre rezultaty.

Krok 2: Okablowanie elektryczne z zabezpieczeniem przewodów przed wilgocią i zmiennymi temperaturami.

Krok 3: Montaż falownika i połączenie go z panelem oraz baterią słoneczną.

Krok 4: Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci.

Krok 5: Uruchomienie i weryfikacja wydajności instalacji.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu należy wykonać profesjonalnie. Dlatego najlepiej zlecić te prace firmie, która zajmuje się montażem modułów fotowoltaicznych np. Goytech z Lubkowa w województwie pomorskim. Specjaliści ocenią wcześniej stan techniczny dachu i zdecydują, czy można na nim wykonać instalację. Weź pod uwagę, że panele fotowoltaiczne mogą wytrzymać ponad 25 lat, więc dach musi być w dobrym stanie i nie wymagać wymiany w najbliższym czasie.

W przypadku złego stanu technicznego pokrycia dachowego warto rozważyć jego naprawę lub wymianę, by następnie zamontować panele, które dają nie tylko oszczędność energii, ale i pieniędzy. Taka inwestycja zwraca się w niższych rachunkach za prąd, a zaoszczędzone złotówki można wykorzystać do przyjemniejszych celów.