montaż drzwi
9 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zamontować drzwi?

Drzwi wewnętrzne spełniają w domu dwie podstawowe funkcje. Pierwsza z nich związana jest z oddzieleniem poszczególnych pomieszczeń od siebie i zapewnieniem intymności mieszkańców. Pełnią także funkcję estetyczną – ładne, porządne drzwi są ozdobą mieszkania lub domu i ze względu na swoje niemałe rozmiary stanowią integralną (i bardzo zauważalną) część wyposażenia wnętrza.

Jeśli od dawna nosisz się z zamiarem wymiany drzwi wewnętrznych na nowe i masz żyłkę do prac remontowo – stolarskich, przeczytaj poniższy tekst. Doradzimy Ci, jak zamontować drzwi samodzielnie, bez konieczności posiłkowania się fachową pomocą speca od remontów.

Instalacja drzwi wymaga posiadania kilku niezbędnych narzędzi. Aby zakładanie drzwi przebiegło pomyślnie, będziesz potrzebować: noża, śrubokrętu, miarki, poziomicy, wiertarki z grubymi wiertłami (najlepiej udarowej), młotka, dłuta, klinów drewnianych, śrub, zawiasów, klamki oraz rzecz jasna – drzwi. Jeśli planujesz zakładanie drzwi w takich pomieszczeniach, jak łazienka lub toaleta – pomyśl też o zamontowaniu w nich zamka.

Zanim kupisz drzwi – koniecznie zmierz otwór w ścianie, w którym będziesz je montować. Zaoszczędzisz sobie wielu problemów związanych z późniejszym przycinaniem i dopasowywaniem – co może być szczególnie kłopotliwe, jeśli nie dysponujesz profesjonalnymi narzędziami stolarskimi. Jeśli już jesteś w posiadaniu drzwi o odpowiednim rozmiarze, możesz śmiało przystąpić do pracy. Przede wszystkim sprawdź, czy są dopasowane do ościeżnicy. Podeprzyj je od dołu w taki sposób, aby zapewnić im odstęp ok. 2 mm od podłoża – drzwi nie mogą trzeć o podłogę, muszą swobodnie się otwierać. Do sprawdzenia prawidłowych odstępów możesz użyć monety. Następnie odmierz miejsca na zawiasy. Standardowe odległości wynoszą ok.17,5 cm od górnej linii drzwi, a ok. 25 cm od ich dolnej linii. Przyłóż zawias do drzwi i obrysuj nożem jego kontur – tak, aby dokładnie wiedzieć, w którym miejscu ma być zamontowany. Obrys pogłęb za pomocą dłuta – pamiętaj, aby wgłębienie nie było zbyt duże – będziesz mieć później trudności z otwieraniem drzwi. Następnie umieść zawiasy w wyznaczonych miejscach i nawierć otwory na śruby. Przykręć do nich drzwi – ale tylko na jedną śrubę. Może się bowiem okazać, że trzeba będzie jeszcze dokonywać poprawek w osadzeniu drzwi. Jeśli wszystko gra – możesz przywiercić wszystkie śruby. Drzwi już są osadzone – teraz możesz zamontować zamek.

Powyższy opis może wydawać się skomplikowany. Dlatego dobrze jest przejrzeć strony internetowe poświęcone majsterkowaniu i prostym pracom remontowym. Na wielu z nich znajdziesz nie tylko szczegółowe informacje, jak zamontować drzwi, ale także mnóstwo ilustracji, a nawet filmów. Zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy, warto sprawdzić, jak z montażem drzwi radzą sobie fachowcy lub bardziej doświadczeni majsterkowicze.

Jeśli po przeczytaniu naszego poradnika nadal nie wiesz, jak zamontować drzwi i czujesz, że samodzielna instalacja drzwi przerasta Twoje możliwości, wezwij fachowca od remontów – najlepiej stolarza. Co prawda wydasz pieniądze na jego usługi, ale zaoszczędzisz je na narzędziach. Nie mówiąc już o Twoich nerwach, jeśli coś się nie powiedzie.