maskowanie karniszy
21 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zamaskować karnisze we wnętrzach?

Karnisze i szyny karniszowe są elementami, które pojawiają się w większości mieszkań oraz domów. Umożliwiają stworzenie wyjątkowej, stylowej oprawy okien, jak również osłonięcie wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem i wzrokiem przechodniów. Coraz częściej są one jednak ukrywane, mogą bowiem zaburzać zaplanowany porządek aranżacyjny. Sprawdź, jak zamaskować karnisz w efektowny sposób!

Listwa karniszowa – prosty sposób na ukrycie karnisza

Popularnym rozwiązaniem, które pozwala ukryć szynę karniszową, są listwy. Idealnie wkomponowują się one w aranżację wnętrza, bez względu na jego styl. Są wyjątkowym dodatkiem w pomieszczeniach, gdzie zastosowano już tzw. elementy sztukateryjne, a więc listwy sufitowe, ścienne lub rozety. Możliwe jest również zastosowanie nowoczesnych listew oświetleniowych, które w niezwykły sposób stworzą piękny i spójny aranżacyjnie efekt. W przypadku mieszkania w stylu loftowym warto postawić na wyróżniającą się kolorem listwę karniszową. Można dzięki niej uzyskać niezwykły charakter i wygląd pomieszczeń.

Jak podkreślają specjaliści firmy A.D ALEKSANDRIA LISTWY, ukrycie karnisza za pomocą listwy jest niezwykle proste i nie wymaga większych umiejętności. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest szeroki wybór listew karniszowych. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie maskownicy pod względem koloru, rozmiaru i wzoru. Wybór listwy, którą można pomalować, pozwala na idealnie wtopienie jej w kolorystykę sufitu bądź ścian.

Montaż listew karniszowych

Listwy karniszowe są niezwykle proste w montażu. Konieczny jednak jest wcześniejszy wybór optymalnego ich rodzaju i modelu. Należy tu uwzględnić całokształt aranżacji, by poszczególne jej elementy ze sobą współgrały. Montaż powinien być wykonany z należytą starannością, by ewentualne niedoskonałości nie zniszczyły efektu końcowego. Stosuje się tu klej do sztukaterii wewnętrznej.

Wcześniej należy oczyścić sufit i usunąć farbę z miejsc, w których listwa będzie przyklejona. Jest to ważne, by utrzymała się ona na miejscu. Ważnym zabiegiem jest zagruntowanie oczyszczonej powierzchni, a także jej wcześniejsze wypoziomowanie.

Konieczne jest wykonanie dokładnych pomiarów, a także sprawdzenie stanu technicznego miejsc, w których listwy te będą montowane. Punkty, w których elementy te będą przyklejane, warto delikatnie oznaczyć. Klejone listwy trzeba odpowiednio długo przytrzymać, by były one trwale złączone z podłożem. Na ogół trwa to 15-20 minut. Po zakończeniu klejenia listew konieczne jest usunięcie nadmiaru kleju.