ogród
1 lipca 2018

Kategoria:
Dom i ogród

Jak założyć własny ogród?

Piękny ogród to marzenie każdego, kto posiada własny domek. Nie jest ono jednak łatwe w realizacji. Samodzielne zaprojektowanie ogrodu wymaga bardzo dużej wiedzy z zakresu architektury krajobrazu i biologii. Warto się przyłożyć do tego zadania, bo zielony zakątek, który sobie stworzymy, będzie nas cieszył przez lata. Jak zaprojektować i założyć własny, piękny ogród? Odpowiedzi znajdziecie w tekście.

Jaki ogród jest ci potrzebny?

To pytanie, które powinniśmy zadać sobie na samym początku. Bo chociaż nasz nowy ogród ma przede wszystkim cieszyć oko, to przy tym powinien też być funkcjonalny i dostosowany do naszych potrzeb. Zastanówmy się więc dobrze, czy potrzebujemy wydzielonej przestrzeni na ogród warzywny, lub czy w którymś miejscu chcemy urządzić plac zabaw dla dzieci. Decyzje o tym, w jaki sposób ogród ma nam służyć powinniśmy podjąć wspólnie z innymi domownikami. Planując ogród warto też pomyśleć o jego późniejszej pielęgnacji – inaczej będzie wyglądać ogród kogoś, kto uwielbia hodować kwiaty i traktuje to jako hobby, a inaczej kogoś, kto lubi po prostu poleżeć na trawie.

Jak zabrać się za projektowanie?

Kiedy wiemy już, jakie wymagania musi spełnić nasz ogród, możemy zabrać się za jego projektowanie. Ale uwaga – ogród to nie wnętrze mieszkania. Planując rozmieszczenie w nim roślin, musimy mieć na uwagę, że będą się one rozwijać i wzrastać. Dlatego zaprojektowanie ogrodu nie jest tak proste. Jeśli obawiamy się, że na dłuższą metę nasz amatorski projekt się nie sprawdzi, skorzystajmy z pomocy doświadczonych fachowców – pracownicy firmy Knop. PW. Knop J to eksperci w dziedzinie zakładania ogrodów – możemy zaufać ich doświadczeniu. Fachowcy pomogą nam wyczarować zielony zakątek, który będzie pięknie wyglądać nie tylko przez jeden sezon, ale przez wiele lat. Kiedy jednak wolimy projektem ogrody zająć się sami, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasad projektowania zieleni.

  • Nie sadzimy nic na samym środku ogrodu – stwarza to iluzję przepełnionej, zamkniętej przestrzeni. Jedna dominanta na środku ogrodu to naprawdę kiepski pomysł – mocne akcenty lepiej rozłożyć w różnych punktach działki.
  • Projektujemy piętrami – najwyższą roślinność sadzimy najdalej od wolnej przestrzeni działki. Im bliżej tej przestrzeni, tym niższe rośliny wykorzystujemy. W ten sposób nasz ogród nabierze przestrzeni.
  • Unikamy nadmiaru gatunków – nasz ogród to nie album biologiczny. Za duża ilość gatunków roślin wprowadzi do niego bałagan. Może też prowadzić do konfliktów roślin – nie wszystkie kwiaty lubią towarzystwo innych gatunków.
  • Projektując ogród nie możemy tego robić w oderwaniu od otaczającej go przestrzeni – nasz ogród jest elementem krajobrazu i powinien być z nim wspólny.