jak wykorzystac wneki w mieszkaniu szafa wnekowa oswietlenie
22 września 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zagospodarować wnęki w mieszkaniu?

Wnęki w domach i w mieszkaniach mogą wydawać się przeszkodą w ciekawym i estetycznym zaaranżowaniu ich wnętrz, ale niekoniecznie tak musi być. Bowiem wbrew pozorom takie miejsca stwarzają duże możliwości funkcjonalnego wykorzystania, bez szkody dla wystroju pomieszczenia. Trzeba tylko mieć na nie dobry pomysł. Jednym z najprostszych i zarazem najpopularniejszych sposobów zagospodarowania wnęk są szafy na wymiar.

Pomysły na aranżację wnęk

Trudno wskazać uniwersalny pomysł na aranżację wnęk, który sprawdzi się w każdym domu czy mieszkaniu. Wiele zależy tu od tego, jaki mamy metraż, ile wnęk i w jakich miejscach oraz jakie potrzeby mają domownicy. We wnęce można na przykład umieścić biurko, tworząc tym samym minigabinet do pracy, a jeśli się mieszczą – również półki i szafkę na wymiar. Należy tylko pamiętać o doświetleniu wnęki, jeśli nie dociera do niej wystarczająca ilość naturalnego światła. Innym ciekawym zastosowaniem wnęki w domu może być stworzenie spiżarni. Szczególnie w przypadku wnęk usytuowanych blisko kuchni może to być bardzo praktyczne rozwiązanie. Już kilka zamontowanych półek pozwoli na wygodne rozmieszczenie słoików czy domowych przetworów. Z kolei w małej wnęce w salonie można wstawić kominek, dzięki któremu całe wnętrze zyska niepowtarzalny klimat. A jeśli akurat nie chcemy komunika – miejsce we wnęce może być idealne na telewizor lub sprzęt grający, a nawet na akwarium czy barek. Jeśli mamy w domu czworonoga, nic nie stoi na przeszkodzie, by we wnęce zaaranżować dla niego kącik do spania i zabawy. A w jaki sposób funkcjonalnie wykorzystać wnękę w sypialni? Zależnie od potrzeb znaleźć się w niej może wysuwane łózko, kącik dla dziecka (jeśli nie ma własnego pokoju) albo szafa wnękowa na wymiar. Taki mebel z powodzeniem pomieści różne przedmioty codziennego użytku, na które może nie być miejsca w mieszkaniu o małym metrażu. Nie tylko wielkość, ale i wnętrze szafy wnękowej projektowane są indywidualnie, zgodnie z potrzebami użytkowników. Mogą znaleźć się w niej półki, drążki, szuflady, szafli cargo, organizery na akcesoria. Szafa wnękowa świetnie sprawdzi się też w przedpokoju, gdzie trzymamy ubrania wyjściowe i buty. Wnękę, zwłaszcza jeśli jest duża, można zaadaptować na garderobę. To wygodny sposób przechowywania ubrań i zarazem oszczędność miejsca – nie potrzebujemy już innych, wolnostojących szaf. We wnęce w łazience zależnie od jej wielkości umieścić można pralkę, szafkę na wymiar, półkę, lustro, a nawet wannę czy kabinę prysznicową.

Nie tylko funkcjonalność – wygląd wnęk

Warto pamiętać też o tym, że jeśli nie odgrodzimy wnęki drzwiami od reszty mieszkania – jej wnętrze będzie widoczne dla domowników i gości. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekt funkcjonalny aranżacji, ale też na estetykę. Pomocne może okazać się dobrze dobrane oświetlenie np. atrakcyjne wizualnie diody LED, a także świece, obrazy, tapety, dekoracje. Zagospodarowane z pomysłem wnęki mogą być ciekawym urozmaiceniem domowej przestrzeni. Jeśli jest taka możliwość, o ich aranżacji warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Natomiast przy zagospodarowania wnęk w mieszkaniu pomóc może architekt lub projektanci z firmy wykonującej meble na wymiar. Nasz rozmówca z Imex z Białegostoku radzi, by szczególnie w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu nie pozostawiać niewykorzystanych takich przestrzeni, jak wnęki. Bowiem nawet kilka pomysłowo aranżowanych metrów może wydatnie poprawić komfort codziennego życia.