4 stycznia 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zadbać o wentylację w domu?

Wentylacja nie powinna polegać na otwieraniu okien. W ten sposób nie zapewnimy sobie świeżego powietrza. Możemy zadbać o wentylację w domu, decydując się na nowoczesny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacją). Na czym polega? Jakie wiążą się z nim korzyści? I gdzie zamówić efektywną instalacją wentylacyjną? W naszym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania! Zapraszamy do lektury.

Charakterystyka wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła polega na zapewnianiu świeżego powietrza z jednoczesnym odzyskiwaniem ciepła. Jak działa system wentylacji? Podstawowe elementy to czerpnia, wyrzutnia i rekuperator. Czerpnia pobiera z zewnątrz świeże powietrze, wyrzutnia usuwa te zużyte (z bakteriami, wirusami, roztoczami, nieprzyjemnymi zapachami, wilgocią i dwutlenkiem węgla), a rekuperator odpowiada za odzyskiwanie ciepła. Ogrzewa powietrze, które zasysa czerpnia, a następnie nawiewa je do pomieszczeń. To najlepszy sposób, aby zadbać o wentylację w domu!

Zalety wentylacji mechanicznej z rekuperacją

System wentylacji mechanicznej zapewnia o wiele więcej korzyści, niż wentylacja grawitacyjna, której skuteczność jest uwarunkowana warunkami pogodowymi i porą roku. Wentylacja mechaniczna zapewnia stały dopływ świeżego powietrza niezależnie od pogody. Nie jest to oczywiście jej jedyna zaleta!
Pozostałe zalety wentylacji mechanicznej z rekuperacją:

  • nagrzewanie lub chłodzenie powietrza, zależnie od potrzeb,
  • oszczędność na ogrzewaniu,
  • filtrowanie nawiewanego powietrza z zanieczyszczeń i pyłków oraz możliwość oczyszczania go z bakterii i wirusów,
  • świeże i czyste powietrze bez otwierania okien, przeciągów i hałasów z zewnątrz,
  • niski poziom dwutlenku węgla,
  • brak wilgoci, pleśni i zagrzybienia, dzięki osuszaniu powietrza,
  • wysoki komfort użytkowania budynku,
  • oszczędność energii,
  • ochrona środowiska naturalnego.

Rekuperację można zamontować w każdym budynku, również w tym już zamieszkałym. Gdzie powinniśmy złożyć zamówienie?

Gdzie zamówić system wentylacji mechanicznej?

Wykonywaniem systemów wentylacji mechanicznej zajmują się profesjonalne firmy działające w tej branży, takie jak firma Reswent. Ma w swojej ofercie wszystko, co jest niezbędne do wykonania efektywnej instalacji wentylacyjnej w każdym budynku – zarówno w domu, biurze czy instytucji użyteczności publicznej. Gwarantuje wykorzystanie nowoczesnych i praktycznych urządzeń, które zapewniają świeże i czyste powietrze. Przebywanie w domu czy biurze w końcu będzie przyjemne!