spokój kota
5 października 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zadbać o spokój kota?

Zwierzęta podobnie jak ludzie odczuwają niepokój. Co więcej, utrzymujący się przez dłuższy czas stres u zwierząt domowych może być przyczyną wielu konsekwencji zdrowotnych. Choć emocje od razu widoczne są u psów, to w rzeczywistości koty są równie wrażliwymi istotami. W inny sposób wyrażają swoje zaniepokojenie – i choć wydają się przy tym bardziej opanowane, to nie należy bagatelizować tego problemu.

Jak stres może wpłynąć na zachowanie kota?

Stres jest naturalną reakcją układu nerwowego, która w jednorazowych sytuacjach nie jest niczym szkodliwym. Problem zaczyna się, gdy niepokój towarzyszy nieustannie – takie uczucie może prowadzić do poważniejszych konsekwencji na tle psychicznym oraz funkcjonowania całego organizmu. Stres może być szczególnie niebezpieczny dla zwierząt, w tym dla kotów, które na pozór wydają się opanowane i flegmatyczne. Ten stan często towarzyszy im podczas nagłych zmian w otoczeniu – przeprowadzka, pojawienie się nowej osoby lub zwierzęcia, dłuższa nieobecność właściciela itp.

Choć trudno dopatrzyć się emocji u kota, to jednak istnieje wiele zmian w zachowaniu, które mogą wskazywać na to, że zwierzę jest zestresowane. Sygnałami mogą być takie zachowania behawioralne jak:

  • spadek apetytu (lub szybkie spożywanie posiłków),
  • inne (negatywne) nastawienie na osoby w otoczeniu,
  • częste chowanie się po kątach,
  • niszczenie przedmiotów i załatwianie się poza kuwetą,
  • zaprzestanie dbania o higienę (lub nadmierne czyszczenie sierści).

Przy ostatnim punkcie warto wspomnieć o gorszych konsekwencjach stresu. Zarówno koty, jak i inne zwierzęta są zdolne do samookaleczania się poprzez zbyt częste wylizywanie i wygryzanie sierści. Jest to nie tylko niepokojące zachowanie psychiczne, ale przy tym skutkuje poważnymi ranami.

Sposoby na złagodzenie stresu u kotów domowych

Aby poradzić sobie ze stresem u kota, warto zadbać o to, aby nie wprowadzać gwałtownych zmian w otoczeniu. Co więcej, z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu mogą pomóc specjalne artykuły dla kotów w postaci m.in. wyciszających przysmaków.

Szczególnie warte uwagi są dyfuzory zawierające feromony. Rozpylana w otoczeniu substancja pomaga kotom całkowicie uwolnić się od stresu. Tego typu produkty są dostępne m.in. w sklepie internetowym JRJ Medical, który oferuje nie tylko wyposażenie medyczne oraz suplementy diety dla ludzi, ale także artykuły, które pozwolą zadbać o zdrowie zwierząt domowych.