nawadnianie ogrodu
10 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zadbać o nawodnienie ogrodu?

Każdy posiadacz ogrodu uwielbia widok zdrowych, zadbanych roślin. Nie ma znaczenia, czy nasz ogród jest duży, czy też tworzy go zaledwie kilka rabatek z kwiatami– odpowiednie nawodnienie to podstawa w pielęgnacji. Jak wiadomo, każda roślina potrzebuje do życia właśnie wody, a bez niej umiera w krótkim czasie. Podpowiadamy więc, jak zadbać o to, aby nasze rośliny zawsze miały dostęp do optymalnej ilości tej życiodajnej substancji.


Najważniejsze zasady dotyczące podlewania roślin

Powszechnie wiadomo o tym, że każda roślina ma inne wymagania, co do ilości wody w glebie, którą pobiera za pomocą swoich korzeni. Rośliny, które potrzebują nawadniania najczęściej, to wszelkiego rodzaju trawy, róże, azalie, czy tuje. Jak twierdzą specjaliści z firmy Ogrody Jarocin, dobrym rozwiązaniem jest podlewanie roślinności często, ale mniej obficie. Pamiętajmy jednak, że przelewanie może doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego, a w konsekwencji do śmierci całego organizmu. Bardzo ważna jest także pora, o której nawadniamy ogród. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy słońce nie jest w zenicie, a tym samym woda w mniejszym stopniu paruje z gleby. W sytuacji, gdy zraszamy nasz ogród, robienie tego wieczorem może spowodować, że pędy roślin pozostaną mokre, co sprzyja rozwojowi wielu groźnych chorób. To, w jakim stopniu nawadniamy roślinność, zależy również od panującej pogody. Niektóre rośliny doniczkowe, takie jak pelargonie czy surfinie, w upalne dni wymagają podlewania nawet dwa razy dziennie– rano i wieczorem. Dobrym nawykiem jest też nawadnianie ogrodu partiami, aby nie tworzyć w glebie niepotrzebnych kałuż.

Jakie akcesoria przydadzą się do nawadniania ogrodu?

To, jakich narzędzi użyjemy do podlewania, zależy głownie od rodzaju i wymagań konkretnych roślin. Wiemy już, że trawnik potrzebuje dużej ilości wody, dlatego warto zainwestować w automatyczny zraszacz, który nawodni trawę bez naszego udziału. W nawadnianiu ogrodu świetnie sprawdzają się, coraz bardziej popularne, automatyczne systemy podlewania. Można wyróżnić wśród nich systemy nadziemne i podziemne, które w odpowiednio ustawionej porze wynurzają się, aby dostarczyć naszym roślinom optymalną ilość wody. Jeśli chodzi o kwiaty czy krzewy, konewka lub wąż ogrodowy sprawdzą się znakomicie, ponieważ umożliwiają kontrolę strumienia wody i ograniczają nadmierne moczenie liści i pędów.