szafa wnękowa
2 listopada 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zabudować wnęki w domu?

Wnęki powstałe w domu mogą wynikać z różnych przyczyn i nie zawsze jest to zamysł architektoniczny. Dlatego też ciężko dobrać do nich meble o standardowych wymiarach. Ze względu na wysoką funkcjonalność i pełne zagospodarowanie wolnej przestrzeni, najlepiej jest zdecydować się na zabudowę wnęki pod wymiar. Wtedy możemy być pewni, że mebel na pewno spełni nasze oczekiwania.

Problemy z nietypowymi wnękami

Wnęki o nietypowych wymiarach mogą przyprawić o ból głowy. Wolna przestrzeń przeważnie jest zamysłem architektonicznym, lecz w starszym budownictwie zdarza się także, że stanowi ona swego rodzaju przestrzenny odpad. Często graniczy z kanałem wentylacyjnym lub rurami poprowadzonymi w ścianie. Może się wydawać, że najprostszym i najtańszym sposobem jest wstawienie w nią gotowego mebla.

Ekspert z warszawskiej firmy Stolar mówi: W praktyce to rozwiązanie okazuje się mało logiczne. Szafa nie będzie idealnie dopasowana, co stworzy po bokach i na górze szpary. Może się zdarzyć również tak, że będzie wystawać kilkanaście centymetrów z wnęki. Jeśli natomiast będzie węższa niż wnęka, mogą wystąpić problemy z jej otwieraniem.

Różne rodzaje zabudowy wnęk

Zabudowę wnęki najlepiej wykonać na zamówienie. Klient wybierze, jaką chce okleinę i dodatki, natomiast stolarz dokładnie zmierzy wymiary i przygotuje mebel z myślą o wysokim komforcie użytkowania. W zależności od rodzaju pomieszczenia i potrzeb użytkowników można wykonać szafę wnękową, biblioteczkę lub różnego rodzaju inne zabudowy. W szafie znajdującej się na korytarzu będziemy chcieli mieć półki na buty oraz uchwyty na wieszaki. W salonie fronty mogą być oszklone, co będzie doskonałym sposobem na zaprezentowanie ładnej zastawy. Szafa w garderobie zapewne będzie potrzebowała dużych luster. Wykonanie mebla na wymiar może być także niezbędne w przypadku wolnej przestrzeni pod schodami lub skosu pod dachem.

Zalety mebli na wymiar

Zdecydowanie się na zabudowę wnęki pod wymiar wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim bardziej wymagający klient może sam przygotować projekt do realizacji. W wybranych kwestiach warto jednak poradzić się stolarzy. Nie trzeba się także obawiać, że zabudowa będzie nieprzystosowana, jak w przypadku zakupu gotowych mebli. Stolarze wykonają pracę w taki sposób, by zagospodarować całą przestrzeń. Dzięki temu nie powstaną żadne szpary, które przez lata generowałyby brudy i śmiecie. Nie będzie także problemów z wystającymi rogami lub elementami mebla. Każdy element szafy wnękowej na wymiar zostanie dopasowany do wygody i wymagań domowników.