13 kwietnia 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zabezpieczyć metalowe ogrodzenie przed korozją?

Metalowe ogrodzenie to uniwersalny, ponadczasowy i bardzo elegancki sposób na ogrodzenie działki. Dobrze dobrane stanowi prawdziwą dekorację, pełni również funkcje praktyczne. Niestety metal jest materiałem podatnym na korozję, a dotknięte nią przęsła wyglądają mało atrakcyjnie i szybciej się niszczą. Jak zatem uchronić swoje ogrodzenie przed rdzą?

Przyczyny korozji metalowych elementów

Korozja metalu to stopniowe niszczenie jego powierzchni pod wpływem zachodzących reakcji chemicznych. Metale dążą do powrotu do swojego stanu pierwotnego, w jakim występują w rudach, korozja jest więc w pełni naturalnym i nieuniknionym procesem. W jej wyniku żelazo pokrywa się rdzą, a miedź – patyną.

Proces korozji przyspiesza wystawienie metalu na działanie czynników atmosferycznych – a więc ogrodzenia są szczególnie narażone na szybkie rdzewienie. Działanie wody, zwłaszcza tej o kwaśnym odczynie, zanieczyszczone powietrze, zmiany temperatury i wysokie zasolenie sprzyjają korozji. Dlatego ogrodzenia, bramy, balustrady i inne metalowe elementy trzeba solidnie zabezpieczyć – tłumaczy pracownik opolskiej firmy Metalex-Szyma specjalizującej się w kowalstwie artystycznym i ślusarstwie budowlanym.

Cynkowanie ogniowe – profesjonalne zabezpieczenie przed korozją

Najlepszą metodą zabezpieczenia metalu przed rdzewieniem jest poddanie go cynkowaniu ogniowemu. Metoda ta polega na utworzeniu na jego powierzchni warstwy chroniącej przed korozją. Cynk rozgrzewa się do 450 stopni Celsjusza, a następnie całkowicie zanurza w nim metalowe przęsło ogrodzenia, by płynny metal równomiernie pokrył wszystkie, nawet trudno dostępne, miejsca. W wyniku dyfuzji, czyli przenikania się cząsteczek, na powierzchni ogrodzenia powstaje trwała powłoka ochronna. Następnie elementy metalowe można pomalować, by podnieść ich walory estetyczne i dodatkowo wzmocnić zabezpieczenie antykorozyjne.

Malowanie proszkowe ogrodzeń

Malowanie proszkowe polega na pokryciu powierzchni ogrodzenia naelektryzowanymi cząstkami specjalnych farb proszkowych, zwykle poliestrowych. Ten nowoczesny i efektywny sposób pozwala na dokładne i równe nakładanie farby o właściwościach ochronnych. Pomalowane przęsła podgrzewa się do temperatury 200 stopni Celsjusza, by proszek stopił się i uległ polimeryzacji. Powstała powłoka jest nie tylko estetyczna – do wyboru mamy wszystkie kolory z palety RAL oraz różne stopnie połysku – ale i wyjątkowo trwała i odporna zarówno na korozję, jak i uszkodzenia mechaniczne, zadrapania, substancje chemiczne i skrajne temperatury.

Ogrodzenia metalowe malowane proszkowo wyróżniają się gładką, jednorodną powierzchnią pozbawioną zacieków, spękań i pęcherzyków, które pojawiają się często na płotach malowanych tradycyjną metodą, czyli farbami płynnymi.

Renowacja ogrodzenia z metalu – jak się do tego zabrać?

Mimo starannego zabezpieczenia przed korozją, po kilku lub kilkunastu latach metalowe ogrodzenie trzeba odświeżyć, poddając je renowacji. Dzięki temu będzie wyglądało jak nowe i cieszyło nasze oczy przez kolejne lata. Przy okazji można nieco zmodyfikować wygląd przęseł, decydując się na zmianę ich koloru. Malowanie najlepiej przeprowadzić wiosną lub jesienią, gdy temperatura wynosi kilkanaście stopni Celsjusza (maksymalnie 25).

Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie obejrzeć ogrodzenie i znaleźć wszystkie miejsca, w których pojawiła się rdza, a następnie skrupulatnie ją usunąć. W przypadku lekkiego nalotu wystarczy użycie specjalnych preparatów odrdzewiających, natomiast fragmenty mocniej zardzewiałe trzeba dobrze zeszlifować za pomocą drucianej szczotki. Usunąć należy również starą farbę, która sama odchodzi od sztachet.

Samodzielne malowanie ogrodzenia

Przed malowaniem ogrodzenie musi być czyste i odtłuszczone – można przetrzeć je szmatką zamoczoną w rozpuszczalniku lub benzynie ekstrakcyjnej. Pokrywanie przęseł farbą warto zacząć rano, by miały szansę dobrze wyschnąć przed nocą. Malowanie jest czynnością pracochłonną i wymagającą precyzji, ponieważ wszelkie niedociągnięcia będą szpecić ogrodzenie i mogą spowodować jego szybsze korodowanie.

Malować można pędzlem lub pistoletem natryskowym. Ta pierwsza metoda zabiera sporo czasu i wymaga dużej dokładności. Druga jest szybsza i pozwala na równe pokrycie powierzchni, ale zwiększa zużycie farby. Rozpylanie farby pistoletem jest również niemożliwe w wietrzne dni.

By dobrze zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją, istotny jest dobór odpowiedniej farby. Pierwsza warstwa to podkład, wykonuje się ją farbą antykorozyjną. Produkt ten nie tylko neutralizuje rdzę, ale zwiększa przyczepność powierzchni, co ułatwia nakładanie farby dekoracyjnej. Na rynku dostępne są różne rodzaje farb do metalu, wystarczy więc wybrać odpowiednią do danego zastosowania. Ogrodzenie można również zakonserwować lakierem antykorozyjnym, który pozwoli zachować naturalny wygląd surowego metalu.