Pakowanie delikatnych przedmiotów
19 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zabezpieczyć delikatne przedmioty przy przeprowadzce?

Przeprowadzka: dla jednych stresujący moment, dla innych ekscytacja z nowego miejsca zamieszkania. Niezależnie od tego, z jakiego powodu się przeprowadzamy, ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć delikatne przedmioty. Dzięki temu w nowym miejscu nie będziemy dodatkowo stresować się potłuczonymi kieliszkami, ukruszonymi talerzami lub zbitym lustrem. Podpowiadamy, jak się spakować.

Przygotuj odpowiednie akcesoria

Pierwszym krokiem jest przygotowanie niezbędnych do zabezpieczenia przedmiotów. Z pewnością przydadzą się kartony, które są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż opakowania foliowe. Dobrze, jeśli będą grube i sztywne. Nie musimy od razu kupować zapasu nowych kartonów – wystarczy rozejrzeć się po okolicznych sklepach. Dobrze, jeśli karton będzie miał podwójne dno oraz nie będzie składany – wówczas nawet podczas przenoszenia nie otworzy się dołem, a tym samym nasze delikatne przedmioty nie wypadną. Jeżeli nie znajdziemy tego typu pudeł nic straconego. Wystarczy dokładnie obkleić dno, najlepiej kilkoma warstwami, taśmy klejącej.

W przypadku taśmy klejącej dobrze jest wybrać szeroką taśmę przeznaczoną do pakowania. Zwykła biurowa może być za słaba. Przydadzą się również stare gazety, folia bąbelkowa lub amortyzujące wypełniacze. Jeśli wiemy, że czeka nas przeprowadzka, możemy pozostawiać wypełniacze z przesyłek lub poprosić rodzinę i znajomych, aby je dla nas zbierali. Podobnie z gazetami – nie trzeba od razu ich kupować, wystarczy popytać lub zbierać wszelkie gazetki reklamowe wrzucane do skrzynki na listy. Zazwyczaj zbiera się ich całkiem sporo.

Pakowanie delikatnych przedmiotów

Gdy zbliża się moment przeprowadzki, a my mamy już wszelkie niezbędne akcesoria, czas na pakowanie. W przypadku zastawy stołowej, na przykład talerzy, półmisków, misek, szklanek i kubków należy wyłożyć dno kartonu kilkucentymetrową warstwą gazet lub folii bąbelkowej. Każdy przedmiot dobrze jest zabezpieczyć oddzielnie. W przypadku zastosowania folii należy dodatkowo obkleić go taśmą, dzięki czemu folia się nie rozwinie. Pomiędzy jeden a drugi talerz można również włożyć kawałek grubego kartonu.

Kubki, szklanki i kieliszki również pakujemy oddzielnie – dodaje specjalista z firmy transportowej Yellow Transport z Gdańska. – Najlepiej postawić je w kartonie jeden obok drugiego, a jeśli chcemy zapakować dwa poziomy – pomiędzy wkładamy gruby kawałek kartonu. Jeżeli nie mamy możliwości zapakowania talerzy i szklanek w dwa oddzielne kartony, na dno wykładamy ciężkie talerze, a na to szklanki i kubki.

Należy pamiętać, aby zabezpieczyć puste przestrzenie pomiędzy przedmiotami i ściankami kartonu. W ten sposób nie będą się przemieszczać i obijać o siebie podczas transportu.

Przydatne wskazówki

  • W przypadku wyjątkowo delikatnych lub cennych przedmiotów lepiej zdecydować się na zapakowanie w kilka warstw folii bąbelkowej i dodatkowe wypełnienie kartonu amortyzującym wypełniaczem, na przykład flopakiem – styropianową kostką. Dotyczy to dużych wazonów, obrazów lub luster.
  • Jeżeli chodzi o lustra, przed pakowaniem należy zakleić ich powierzchnię taśmą klejącą w kształt litery X, łącząc przeciwległe rogi. Następnie brzegi owijamy gazetą lub papierem, a całość folią bąbelkową, którą ponownie obklejamy taśmą.
  • Flopaka, czyli styropianowych „chrupków” nie należy używać do pakowania elektroniki, ponieważ podczas ocierania się o siebie wytwarzają elektryczność statyczną i mogą zniszczyć układy elektroniczne. Skropak, czyli flopak wykonany z pełni biodegradowalnych materiałów nie może być natomiast wystawiony na działanie wilgoci, ponieważ po prostu się rozpuści.
  • Papier lub gazety ochronią przed zarysowaniami, jednak nie mają praktycznie właściwości amortyzujących. Zamiast gazet przestrzenie pomiędzy przedmiotami można wypełnić ubraniami lub ręcznikami.
  • Zapakowane kartony należy zakleić taśmą klejącą, aby przypadkiem się nie otworzyły. Dobrze jest również je podpisać: wystarczy napis „szkło” i „góra”, aby firma przeprowadzkowa wiedziała, że należy traktować je z wyjątkową ostrożnością.

Dzięki temu delikatne przedmioty dojadą do nowego lokum nieuszkodzone, a nam pozostanie jedynie rozpakowanie i znalezienie dla nich nowego miejsca.