31 maja 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zabezpiecza się pompy przed pracą na sucho?

Praca na sucho może doprowadzić do uszkodzenia silników pomp głębinowych pobierających deszczówkę ze studni. Dlatego warto dowiedzieć się, jak najlepiej zabezpieczyć urządzenie przed niepożądanymi efektami przegrzania, jakie często ma miejsce w przypadku braku wody. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą zadbać o sprzęt tak, by dział przez wiele lat nawet w przypadku częstej i intensywnej eksploatacji.

Czujnik ciśnieniowy

Zakup profesjonalnej pompy do deszczówki to spora inwestycja, dlatego warto zadbać o warunki, w jakich pracuje urządzenie. Częstą przyczynę awarii stanowi tak zwany suchobieg. Pompy głębinowe powinny być zamontowane pod powierzchnią wody. Jeśli to kryterium z jakichś powodów nie zostanie spełnione, może dojść do uszkodzenia silnika sprzętu. Czy można zapobiec temu zjawisku? Doświadczeni pracownicy firmy produkującej pompy, Dambat, podpowiadają, jak zadbać o pompy głębinowe:

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie pomp przed suchobiegiem jest montaż specjalnego czujnika ciśnieniowego. Element ten musi zostać umiejscowiony za włącznikiem ciśnieniowym, a przed częścią odpowiadającą za pobieranie wody.

Sterowniki ciśnieniowe

Kolejnym skutecznym sposobem ochrony pompy przed suchobiegiem jest zastosowanie elektronicznych sterowników ciśnieniowych. Ich zadanie polega na ciągłym monitorowaniu ciśnienia, jakie panuje w całym układzie. Jeśli ciśnienie nagle spadnie poniżej określonej wartości, urządzenia wyłączają pompę głębinową. Odcięcie zasilania jest jednoznaczne z zabezpieczeniem przed nadmiernym przegrzaniem. Niektóre sterowniki dają możliwość samodzielnego zaprogramowania i wprowadzenia najniższej wartości ciśnienia. Dostępne są również modele, które fabrycznie mają wprowadzoną taką informację.

Pływaki – najtańszy sposób zabezpieczenia przed suchobiegiem

Równie skutecznym sposobem zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem jest skorzystanie z tak zwanych pływaków. Takie rozwiązanie należy do najtańszych, dlatego cieszy się sporą popularnością. Te małe i bezawaryjne sprzęty mają wbudowane specjalne czujniki. W momencie, gdy woda w studni dotknie narzędzie, pływak przechyli się i zamknie cały obwód, a wspomniany czujnik włączy pompę. Jeśli poziom cieczy obniży się, pływak ponownie zmieni ułożenie i otworzy cały system. To prowadzi do automatycznego wyłączenia pompy.

Wszystkie podane sposoby pozwalają zabezpieczyć urządzenia pompujące wodę deszczową. Warto zatem je zastosować, ponieważ w ten sposób oszczędzimy pieniądze wydane na naprawę uszkodzeń lub zakup nowej pompy.