łazienka w rustykalnym stylu
18 kwietnia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak zaaranżować łazienkę w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny to przede wszystkim proste aranżacje, naturalne materiały oraz ciepła, przytulna atmosfera. To wystrój cechujący dworki i wiejskie domy. Łazienka urządzona w ten sposób jest połączeniem nowoczesności z sielskością. Jej stworzenie nie jest łatwe, gdyż wymaga umiejętnego połączenia wielu różnych elementów. Ważny jest umiar. Dowiedz się, jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym!

Materiały i elementy stylu rustykalnego

Wnętrza rustykalne wyróżniają naturalne materiały, delikatne, jasne barwy oraz tradycyjne akcenty. Na ogół stosuje się tu cegłę, kamień i drewno. Pięknie ze sobą współgrają, ich dopełnieniem są białe ściany. Doskonale eksponują one walory materiałów. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie belek pod sufitem, co może się udać nawet w niewielkiej łazience. Warto również zdecydować się na postarzane elementy, np. meble i dodatki, takie jak lustro czy inne akcesoria łazienkowe w stylu vintage.

Jak wskazują specjaliści firmy Ceramik, w rustykalnych wnętrzach króluje drewno. Najlepsze są tu deski i belki z widocznymi słojami. Dzięki nim łazienka zyskuje wyjątkowy charakter. Dobrym pomysłem są drewniane meble oraz takie elementy jak mydelniczka czy wieszaki na ręczniki. Trzeba jednak pamiętać, że o takie dodatki trzeba odpowiednio dbać, by nie zaszkodziła im wilgoć.

W rustykalnej łazience można wykorzystać kamień. Może ozdobić ściany, być wykorzystany jako blat lub parapet. Również cegła, zwłaszcza ta stara, czerwona, zastosowana na jednej ze ścian, wniesie niepowtarzalny nastrój do pomieszczenia.

Płytki ścienne i podłogowe do łazienki rustykalnej

Naturalne materiały w stylu rustykalnym są stosunkowo drogie. To jednak nie oznacza, że trzeba zrezygnować z tego pięknego wystroju. Warto zwrócić uwagę na płytki łazienkowe, które dostępne są w wielu kolorach, rozmiarach i wzorach. Płytki rustykalne wyróżniają na ogół motywy kwiatowe i orientalne. Dobrym rozwiązaniem są zielone i brązowe kafelki, które podkreślą wyjątkową atmosferę łazienki.

Płytki takie odnoszą się do natury oraz ludowości. Zwykle są produkowane w ciepłych odcieniach, a ich wzory przypominają drewno i kamień. Mają kształt prostokątów i kwadratów, występują w różnych wielkościach. Można również dobrać rodzaj ich powierzchni do własnych potrzeb i gustu.

Do takich elementów łatwo dobrać odpowiednią armaturę łazienkową. Antyczna umywalka doskonale skomponuje się z ozdobnym postumentem i np. miedzianą baterią umywalkową. Wszystko to można podkreślić rozproszonym, przyćmionym światłem.