Sprzątanie domu lub mieszkania po remoncie
2 lipca 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wysprzątać dom po remoncie?

Remont to radość z nowego wnętrza i możliwość urządzenia go po swojemu. Jednak zanim do pokoju wstawimy meble i powiesimy obrazki na ścianie czekają nas… generalne porządki. Jak wysprzątać dom po remoncie? Wymaga to trochę pracy i cierpliwości, jednak dzięki naszym poradom pozbędziesz się poremontowego kurzu i pyłu szybko, a przede wszystkim skutecznie!

Sprzątanie po remoncie najlepiej zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac. Odpowiednie zabezpieczenie mebli, podłóg oraz oddzielenie strefy brudnej od czystej powoli uniknąć rozprzestrzeniania się kurzu po wszystkich pomieszczeniach. Niestety, nawet pomimo zabezpieczeń nie unikniemy sprzątania, dlatego warto zastosować się do porad ekspertów, którzy doskonale znają się na sprzątaniu.

Zasada od góry do dołu

Warto pamiętać, że w przypadku remontu sprawdza się zasada sprzątania od góry do dołu – mówi specjalista z firmy sprzątającej Perfekt AnnaSprzątanie zaczynamy od najwyżej położonych punktów: sufitu, opraw oświetleniowych, ścian. Dopiero na sam koniec sprzątamy podłogę. Dzięki temu kurz i zanieczyszczenia zamiast wznosić się do góry i ponownie osiadać spadną na podłogę, skąd łatwo będziemy mogli je usunąć.

Do sprzątania przygotujmy miotłę, szufelkę ze zmiotką oraz odkurzacz. W pierwszej kolejności należy usunąć większe pozostałości gruzu lub innych odłamków – zwykły, domowy odkurzacz nie jest przystosowany do ich zbierania, dlatego łatwo możemy go uszkodzić. Do odkurzania większych zanieczyszczeń sprawdzi się wyłącznie odkurzacz przemysłowy, który posiadają wyspecjalizowane firmy sprzątające. Po zebraniu odłamków delikatnie odkurzamy sufit oraz ściany, zwracając szczególną uwagę na tynk lub farbę, które zostały położone w trakcie remontu – muszą dobrze wyschnąć. Następnie odkurzamy podłogę. Po remoncie tę czynność najlepiej wykonać kilka razy w ciągu dnia – kurz może unosić się w powietrzu i opadać po zakończonym sprzątaniu. Dlatego na odkurzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień.

Czyść najpierw na sucho, a dopiero potem na mokro

Wstępne odkurzanie jest bardzo ważnym etapem sprzątania po remoncie – jeśli od razu złapiemy za mopa pojawi się trudne do usunięcia błoto. Dlatego w pierwszej kolejności czyścimy na sucho, a dopiero potem na mokro. Pamiętajmy, że okres sezonowania farby ściennej może wynosić nawet 28 dni. Przed całkowitym wyschnięciem nie należy używać do mycia ścian wilgotnej ściereczki, mogłoby to bowiem spowodować uszkodzenie powierzchni. Zwróćmy więc szczególną uwagę na informacje zawarte na puszce. Podobnie w przypadku innych produktów – fug kafelek lub lakierów i olejów do podłóg.

Podczas sprzątania pamiętajmy o zakamarkach, takich jak ranty okien lub framugi drzwi. Należy dokładnie wyczyścić obrzeża okien, szyby, a następnie stolarkę: framugi i skrzydła drzwiowe. W zależności od rodzaju materiału wybierzmy produkty, które przeznaczone są do czyszczenia konkretnych materiałów, aby uniknąć uszkodzeń. Farby wodorozcieńczalne możemy usunąć wilgotną ściereczką, inne zanieczyszczenia prawdopodobnie będziemy musieli zmyć rozpuszczalnikiem. W przypadku zabrudzeń z zaschniętego silikonu konieczne będzie użycie specjalnego środka, który może niestety powodować odbarwienia na powierzchniach wykonanych z materiałów syntetycznych. Najlepiej więc zanieczyszczenia usuwać na bieżąco, każdego dnia po zakończeniu prac.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Jeśli nie czujemy się na siłach, powierzchnia do sprzątania jest spora albo też wymaga szczególnego traktowania (jak na przykład przestrzeń biurowa) skorzystajmy z oferty firmy sprzątającej. Profesjonaliści wykonają prace porządkowe szybko i skutecznie, za pomocą specjalistycznego sprzętu oraz dedykowanych środków czyszczących. Będziemy mieć wówczas pewność, że kurz nie zgromadził się w zakamarkach, a na czyszczonych powierzchniach nie pojawią się odbarwienia spowodowane użyciem niewłaściwych preparatów. Dzięki temu dom po remoncie będzie lśnić czystością, a jedyne co nam pozostanie to urządzanie wnętrza.