remont mieszkania
12 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wyremontować mieszkanie?

Remont mieszkania niewątpliwie czeka każdego w którymś momencie jego życia. Nawet najbardziej solidnie wykończone mieszkanie trzeba w końcu przynajmniej odświeżyć. Jak wyremontować mieszkanie, żebyśmy mogli się cieszyć jego pięknym wyglądem przez co najmniej najbliższą dekadę? O tym jest właśnie niniejszy tekst.

Niektóre usterki i niedociągnięcia widać gołym okiem – zadrapania czy brud na farbie, naderwane gniazdko czy uszczerbiona płytka w łazience. Ale są też takie usterki, których na pierwszy rzut oka nie widać. Jak chcesz wyremontować mieszkanie porządnie i uniknąć kosztów związanych z późniejszym dokonywaniem poprawek, bardzo dokładnie obejrzyj każdy zakamarek mieszkania. Sprawdź stan podłogi – również pod meblami, zobacz, czy gdzieś nie odrywają się listwy przypodłogowe, czy w którymś miejscu nie ma zalążków grzyba albo pleśni – zwłaszcza w łazience.

Jedną z ważniejszych kwestii podczas podejmowania decyzji, jak wyremontować mieszkanie, jest ustalenie, jakie pomieszczenia i w jakim stopniu chcemy wyremontować. Jeśli np. masz parkiet i jest on w dobrym stanie – nie jest popękany, wypukły czy zawilgocony – możesz zlecić tylko jego cyklinowanie. Będzie i taniej, i bardziej ekologicznie. Popatrz co naprawdę wymaga pilnych prac, a co można tylko odświeżyć i dalej z powodzeniem będzie pełniło swoją rolę.

Na to, jak odnowić mieszkanie ma również wpływ kolejność podejmowanych prac. Wszystkie najcięższe i najbardziej brudne prace remontowe, jak: zrywanie podłogi, wyburzanie ścian, skuwanie terakoty i glazury powinny odbyć się na samym początku. Powstały pył osadza się bowiem na ścianach oraz niszczy podłogę. Jak chcesz odnowić mieszkanie jak najmniejszym kosztem, część prac możesz wykonać samodzielnie. Wyburzenie ściany gipsowej, zdarcie starej tapety czy późniejsze pomalowanie ścian to nie są czynności skomplikowane i wymagające fachowej wiedzy, a ich samodzielne wykonanie pozwala zaoszczędzić spore kwoty – które potem możesz spożytkować na ładniejsze czy lepsze jakościowo meble.

Dobrze jest też odpowiednio wcześnie zacząć szukać dobrego i odpowiedzialnego fachowca. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego zalecamy uzbrojenie się w cierpliwość. Najpierw popytaj wśród znajomych – może ktoś niedawno remontował swoje mieszkanie i może Ci kogoś polecić. Dopiero jeśli zawiedzie poczta pantoflowa, zacznij szukać fachowca na własną rękę. Podczas każdego umówionego spotkania pytaj nie tylko kwalifikacje i umiejętności, ale przede wszystkim o dowody działalności fachowca – czyli poproś o jego portfolio ze zdjęciami dotychczas wyremontowanych mieszkań. Twoje podejrzenia powinno wzbudzić, jeśli uzyskasz informację, iż fachowiec absolutnie wszystko może zrobić sam – nie jest to możliwe, przecież Ty też nie potrafisz wszystkiego, nawet w bliskiej Ci dziedzinie. Następnie spytaj o zakres odpowiedzialności, jaką ma ponosić fachowiec za wykonaną przez siebie pracę. Łatwo to sprawdzić – wystarczy spytać, czy przed przystąpieniem do prac spiszecie umowę. Jeśli ten fachowiec się nie zgodzi, bez wahania zacznij szukać następnego. Przecież remont to nie tylko kwestia estetyki, ale także ogromnych kosztów.