kuchnia
18 grudnia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wypoziomować meble, by stały w jednej linii?

Meblowanie pomieszczenia może wydawać się nie lada wyzwaniem. Najwięcej obaw mają osoby, które wiedzą, że ich podłoga nie jest idealnie równa. Na szczęście istnieją sposoby, aby zamontować meble nawet na krzywej powierzchni. Stopki meblowe, bo o nich mowa, sprawdzą się przy wszystkich rodzajach i stylach mebli. Są praktyczne i łatwe w użyciu. Dzięki nim wszystkie meble są w estetycznej, równej linii i można z nich komfortowo korzystać.

Poziomowanie szafek wiszących

Szafki wiszące są elementem wyposażenia wielu kuchni, ale nie tylko. To właśnie od nich należy zacząć poziomowanie, a dopiero później przejść do mebli stojących. Zanim przejdziesz do montażu, pamiętaj, żeby dokładnie wygładzić ścianę  szpachlą.

Pierwszym krokiem jest rozplanowanie położenia szafki. Należy użyć do tego poziomicy i zaznaczyć wysokość szafki ołówkiem. Mierzymy ją zawsze od najwyższego punktu podłogi. Następnie, na ścianie trzeba zamontować pomocniczą listwę tymczasową, na której oprzemy szafkę. Zaznaczamy ołówkiem miejsca na otwory i zdejmujemy mebel ze ściany. Kolejnym krokiem jest przewiercenie kołków, śrub oraz przymocowanie uchwytów szafki. Gdy wszystkie elementy są solidnie przytwierdzone do ściany, można zamontować na nich szafkę wiszącą. Na sam koniec usuwamy listwę tymczasową i możemy brać się za przytwierdzanie kolejnych szafek, które wyrównujemy do pierwszego powieszonego mebla.

Jak poziomować meble stojące?

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem na wypoziomowanie mebla stojącego jest użycie regulowanych nóżek. Dzięki nim elementy wyposażenia stawia się o wiele szybciej, a dodatkowo bardzo łatwo jest je wyrównać. Przed rozpoczęciem poziomowania, należy sprawdzić, czy zakupione meble nie mają przyklejonych ślizgaczy. Jeśli tak — trzeba je usunąć. Gdy to zrobimy, możemy przejść do montażu nóżek. Do tego przyda się wiertarko-wkrętarka, ponieważ konieczne jest wywiercenie niewielkich otworów w meblu. Do nich wkłada się specjalne nakrętki, aby następnie przymocować regulowane nóżki. Żeby dobrze wypoziomować szafkę stojącą, należy poszukać najwyższego miejsca na podłodze, a następnie dopasować do niego nóżki. Cały proces jest szybki i łatwy, dzięki czemu umeblowanie kuchni czy innego pokoju możesz wykonać bez niczyjej pomocy.

Zalety nóżek do mebli

Na rynku dostępne są nóżki drewniane, a także nogi stalowe do mebli. Oba rodzaje znajdą swoje zastosowanie w zależności od stylu mebli, w których mają być zamontowane. Duża różnorodność sprawi też, że będą pasowały do wszystkich rodzajów wystroju pokoju np. foteli, kanapy, czy meblościanki. Specjalista ze sklepu Alex-Okucia mówi:

Regulowane nóżki  sprawiają, że zawiasy, drzwiczki i szuflady działają bez zarzutu. Są bardzo trwałe — wytrzymują nawet bardzo duże obciążenie i są odporne na uszkodzenia. Warto dokleić do nich filcowe podkładki, aby nie rysowały podłogi, gdy będziemy chcieli przesunąć mebel”.

Nóżki do mebli są uniwersalne, co jest ich ogromną zaletą. Oprócz swojego podstawowego przeznaczenia, czyli ustawienia mebli na nierównym podłożu i wypoziomowania ich, mają też dodatkowe funkcje. Regulowane nóżki sprawiają, że możemy podwyższyć meble i zadbać o powierzchnię pod nimi.