mieszkanie
12 stycznia 2012

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wynająć mieszkanie?

Wynajem mieszkania to w obecnych czasach dochodowy interes – pod warunkiem, że zastosujesz się do kilku prostych zasad. O tym, jak wynająć mieszkanie korzystnie i bezpiecznie dowiesz się z poniższego tekstu.

Mieszkanie pod wynajem musi być odpowiednio przygotowane na przybycie nowych lokatorów. Przygotowanie mieszkania zależy od profilu lokatorów, na jakich pozyskaniu Ci zależy. Jak chcesz wynająć mieszkanie studentom, nie inwestuj wiele w jego wyposażenie. Przecież koszt przeprowadzonego remontu i drogich mebli trzeba będzie doliczyć do czynszu – im wyższy czynsz, tym mniej atrakcyjne dla studenta mieszkanie. Dlatego zadbaj o to, aby było ono odświeżone i estetyczne oraz miało w wyposażeniu podstawowe meble – kilka łóżek (studenci zazwyczaj wynajmują w kilka osób), kilka szaf oraz stołów – tak aby studenci mieli gdzie zjeść i gdzie się uczyć.

Jeśli dysponujesz nowym, nieurządzonym jeszcze mieszkaniem, to też możesz zrobić z tego atut. Wielu ludzi poszukuje mieszkań, które mogą swobodnie urządzić – wstawiając tam swoje meble i bibeloty. Dla Ciebie takie rozwiązanie to oszczędność – nie musisz wydawać pieniędzy na dodatkowe elementy wyposażenia (choć zabudowa kuchenna i urządzona łazienka to konieczność), a dla wynajmującego to frajda – bo może stworzyć sobie namiastkę posiadania własnego mieszkania.

Zanim przeznaczysz swoje mieszkanie pod wynajem dobrze skalkuluj czynsz. Rozważ, czy nowi lokatorzy mają wnosić dodatkowe opłaty za media (gaz, prąd, woda), czy też opłaty te będą wliczone w całościową, miesięczną kwotę zobowiązania. To pierwsze rozwiązanie jest bardziej popularne i my też je polecamy – nigdy nie będziesz wiedzieć, czy nowa lokatorka nie jest miłośniczką kilkugodzinnych kąpieli w gorącej wodzie, a nowy lokator nie ma w swoim zwyczaju gaszenia świateł w pomieszczeniu, w którym aktualnie nie przebywa. Dobrze też zlikwidować telefoniczną linię stacjonarną. Natomiast w dzisiejszych czasach podłączenie do Internetu to absolutna konieczność – oczywiście opłaty za Internet powinni ponosić nowi lokatorzy. Dodatkowe usługi, jak montaż telewizji kablowej czy cyfrowej powinny być w gestii nowych lokatorów – najlepiej na ich nazwisko i na czas zobowiązania taki sam, jak w zawartej przez Was umowie. Pilnuj tego!

Wynajem mieszkania wiąże się z podpisaniem umowy – bardzo uważnie ją skonstruuj, najlepiej skorzystaj z kilku wzorów takich umów lub poproś o konsultację znajomego prawnika. Źle skonstruowana umowa to szerokie pole do nadużyć i ewentualne późniejsze problemy z dochodzeniem roszczeń.

Ostatnia już ważna rzecz w kwestii, jak wynająć mieszkanie, to ogłoszenie. Pamiętaj, że musi ono zawierać aktualne zdjęcia mieszkania – najlepiej kilka i wszystkich pomieszczeń – łącznie z kuchnią i z łazienką. Zawrzyj w ogłoszeniu wszystkie informacje dotyczące metrażu, ilości pokojów, piętra, miejsc parkingowych, lokalizacji, szlaków komunikacyjnych, pobliskich sklepów, odległości od centrum – im więcej szczegółów zawrzesz w ogłoszeniu, tym większa szansa na wzbudzenie zainteresowania potencjalnych lokatorów.