uszczelnienie dachu
19 stycznia 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wykonać uszczelnienie dachu?

Projektowanie dachu jest niezwykle istotnym procesem. To właśnie ono stanowi jeden z głównych elementów zabezpieczających mieszkańców przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i nie tylko. Prawidłowo wykonany dach powinien być szczelny i nie przepuszczać między innymi wody. Również w sytuacji, kiedy nastąpi uszkodzenie poszycia dachowego i dojdzie do przecieku, zaistniałe problemy należy jak najszybciej zlikwidować.

Uszczelnianie dachu – na czym polega i jakie środki wykorzystuje?

Uszczelnienie dachu może zostać podzielone ze względu na kilka stosowanych do tego celu technik i preparatów. Wyróżnia się między innymi uszczelniacze:

  • dekarskie,
  • polimerowe (kleje),
  • butylowe,
  • płynne (folie dekarskie).

Uszczelniacze dekarskie powinny być odporne na oddziaływanie zróżnicowanych temperatur – co za tym idzie, muszą być nie tylko wytrzymałe na skoki temperaturowe, ale również elastyczne. Należy pamiętać, że dach w ciągu doby nagrzewa się oraz ochładza naprzemienne. W praktyce oznacza to, że jego elementy ulegają rozszerzeniu lub rozkurczeniu. Istotne jest zatem, aby spoiny oraz powłoki były odporne na powstające zmiany naprężenia. Uszczelniacze dekarskie to specjalne masy, dzięki którym możliwe jest tworzenie elastycznych spoin.

Innym sposobem na uszczelnienie dachu jest zastosowanie klejów polimerowych. Są to masy wzbogacone silinami, które nazywa się również uszczelniaczami hybrydowymi. Producenci oferują je w formie kartuszy, więc proces ich nanoszenia jest praktycznie identyczny, jak w przypadku silikonu. Ich główną zaletą jest bardzo silna moc wiążąca, dlatego najczęściej stosuje się je do podklejania np. odstających elementów w konstrukcji dachowej.

Uszczelniacze butylowe to rozwiązanie stosowane przede wszystkim przy pracy z papą oraz gontem bitumicznym. Używa się ich jednak również do uszczelniania konstrukcji metalowych. Posiadają bardzo dobrą właściwość klejenia, a co najważniejsze możliwe jest ich nanoszenia na wilgotne powierzchnie – zauważa specjalista z firmy termoDach – Paweł Kozioł.

Płynne folie dekarskie to rozwiązanie stosowane na dużych powierzchniach. Polega na naniesieniu jedno lub dwuskładnikowej mieszanki poliuretanowej. Bardzo często ten rodzaj uszczelnienia stosowany jest na dachach płaskich oraz skośnych. Ich zastosowanie tworzy szczelną powłokę, chroniącą dach. Należy pamiętać, że ten rodzaj uszczelnienia dachu nanoszony może być wyłącznie na suche powierzchnie.

Uszczelnienie dachu – czy prace musi wykonywać specjalista?

Prace związane z uszczelnieniem dachu można oczywiście wykonać samodzielnie, jednak konieczne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia oraz umiejętności. Właśnie dlatego zdecydowanie lepiej jest zlecić takie czynności wyspecjalizowanej firmie, która dysponuje nie tylko odpowiednimi środkami, ale co najważniejsze wykwalifikowanymi pracownikami. Wybierając firmę, warto zdecydować się na taką, która posiada pozytywne opinie innych klientów, jak również może pochwalić się efektami dotychczasowych praca, jakie wykonała.