24 maja 2019

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wykonać termoizolację dachu?

Termoizolacja dachu to bardzo istotny punkt w projektowaniu i wykonaniu każdego dachu – szczególnie gdy znajduje się pod nim użytkowane poddasze. Termoizolacja budynku sprawia, że w sezonach chłodnych, gdy włączone jest ogrzewanie, ciepło nie ucieka na zewnątrz, natomiast w najcieplejszych miesiącach roku wnętrze budynku nadmiernie się nie nagrzewa. Właściwa termoizolacja dachu zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniego materiału i właściwe zabezpieczenie warstwy izolacyjnej przed działaniem wilgoci.

Materiały do wykonania termoizolacji dachu

Najczęściej stosowany materiał do izolacji dachów – zwłaszcza skośnych – jest wełna mineralna w formie mat lub płyt. By ograniczyć tzw. mostki cieplne, producenci rekomendują dwuwarstwowy układ izolacji termicznej, o której opowiemy w drugiej części artykułu. Na rynku dostępna jest wełna mineralna szklana (wytwarzana z piasku kwarcowego i szklanej stłuczki) oraz wełna mineralna skalna (wytwarzana z bazaltu). Choć wełna mineralna wygląda na delikatny materiał, jest ognioodporna i niepalna. Kolejny materiał do wykonania termoizolacji dachu to styropian – najlepiej sprawdza się styropian grafitowy jak Neopor, ulepszona wersja styropianu białego. Ma na tyle skuteczne właściwości termoizolacyjne, że spełnia standardy domów pasywnych. Popularne są także płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS, które mogą być wykorzystywane również jako termoizolacja obwodowa ścian i podłóg, ław fundamentowych, ścian piwnic od strony zewnętrznej itd. Ostatni materiał, o którym warto wspomnieć, to płyty PIR z różnymi rodzajami okładzin (papier, okładzina bitumiczna, aluminium, czy tzw. welon szklany). To produkt proekologiczny, bezpieczny dla środowiska naturalnego, ponieważ może podlegać recyklingowi.

Termoizolacja dachu skośnego wełną mineralną

O montażu termoizolacji najlepiej opowiedzieć na konkretnym przykładzie. Naszym przykładem będzie wykonanie izolacji termicznej z wełny mineralnej w budynku o dachu skośnym z poddaszem użytkowym. O montażu dwuwarstwowym opowiadają nam specjaliści z warszawskiej hurtowni pokryć dachowych Dachlux z oddziałami w całej Polsce. Zanim przystąpimy do wykonania termoizolacji, musimy dokładnie zmierzyć rozstaw pomiędzy krokwiami. Montujemy więc stelaż, rozpoczynając od przymocowania wieszaków dystansowych. Odmierzamy odcinki wełny mineralnej o 2 cm większe od odległości między krokwiami i docinamy. Pierwszą warstwę umieszczamy między krokwiami. Drugą układamy prostopadle, nabijając je na wieszaki dystansowe. Następnie montujemy paroizolację na całej powierzchni – i gotowe. Na koniec warto dodać, że powinniśmy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych między wykonywaną termoizolacją dachu, a jego pokryciem, a także od spodu, między wełną a płytami karton gipsowymi.