Renowacja podłogi
7 marca 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wykonać renowację domowej podłogi?

Regularna pielęgnacja podłogi w naszych domach pozwala na długotrwałe użytkowanie w nienaruszonym stanie. Jednak, aby zachować atrakcyjny wygląd podłogi na dłużej, warto nie tylko używać odpowiednich środków czystości dostosowanych, ale również wykonywać regularną renowację. Jak zatem to zrobić? Jakie środki lub urządzenia będą niezbędne do renowacji? Warto sprawdzić te informacje przed rozpoczęciem prac.

Podłoga drewniana – jak o nią dbać?

Drewno to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdza się zarówno we wnętrzach, jak i poza murami budynku. Podłogi wykonane z drewna są trwałe oraz zachwycają swoim wyglądem. Jednak jak każda podłoga również i ta drewniana pod wpływem użytkowania może się ścierać i mogą pojawiać się na niej widoczne uszkodzenia. Jeśli zauważymy takie zmiany, to jest to dobry moment na wykonanie renowacji. W tym celu niezbędna będzie odpowiednia chemia do podłóg i papier ścierny o różnej gradacji. Aby ułatwić sobie prace, można skorzystać z profesjonalnych urządzeń, jakimi są cykliniarki. Z ich pomocą szybciej usuniemy wierzchnią warstwę zniszczonej podłogi drewnianej. Takie urządzenia można zakupić w sklepie internetowym Profi-Parkiet. Znajdziemy tam również części zamienne do cykliniarek oraz profesjonalne środki do czyszczenia i renowacji podłogi.

Metody na renowację podłogi

Renowację podłogi można przeprowadzić na kilka sposobów. Do najpopularniejszych zalicza się oczywiście olejowanie oraz lakierowanie. Chemia do parkietów powinna być uzależniona od metody renowacji, na jaką się zdecydowaliśmy. Podczas olejowania podłogi substancja wnika głęboko w  strukturę, zabezpieczając przed wilgocią i impregnując powierzchnię. Dodatkowo ta metoda doskonale podkreśla walory estetyczne drewna i jego unikalny wzór. Przy pomocy olejowania można również wpłynąć na odcień podłogi, przykładowo lekko ją przyciemniając. Z kolei druga metoda, czyli lakierowanie polega na naniesieniu lakieru na podłogę, który będzie stanowić grubą warstwę ochronną. Można wybierać między wykończeniem matowym oraz z połyskiem.

Etapy renowacji

Przed rozpoczęciem renowacji należy usunąć z pomieszczenia meble i przedmioty. Tak samo postępuje się w przypadku renowacji podłogi na tarasie. Następnie z powierzchni musi być usunięty brud oraz stara i zniszczona warstwa lakieru lub oleju. W tym celu wykorzystuje się papier ścierny lub cykliniarki. Czyszczenie tarasu drewnianego odbywa się w ten sam sposób. Po usunięciu zniszczonej warstwy podłogi należy nałożyć odpowiedni lakier bądź olej.