Podmurówka pod ogrodzenie
15 lutego 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wykonać podmurówkę pod ogrodzenie?

Ogrodzenie posesji to jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwracają uwagę przechodnie czy zaproszeni goście. Jego wygląd, a także sposób wykonania muszą komponować się ze stylem budynku. Nie można zapominać też o tym, że płot – niezależnie od rodzaju – jest wizytówką właścicieli nieruchomości. Mogą oni zdecydować się, aby wykonać efektowną podmurówkę pod ogrodzenie. Dlaczego warto?

Dlaczego warto wykonać podmurówkę pod ogrodzenie?

Podmurówka bardzo ważny element każdego płotu. Mimo tego, niektórzy nie doceniają jej zalet i nie zdają sobie sprawy, jak istotne jest jej zbudowanie.

Bywa, że ogrodzenie zostaje wykonane zarówno bez fundamentów, jak i bez podmurówki. Jednak ich zastosowanie znacznie poprawia parametry ogrodzenia dotyczące wytrzymałości. Będzie ono zdecydowanie bardziej stabilne, jeżeli inwestor zdecyduje się osadzić je na podmurówce.

Ponadto konstrukcja ta minimalizuje ryzyko powstania wykopów pod płotem. Jest to szczególnie ważne, kiedy mieszkańcy posesji są właścicielami lubiących kopać w ziemi czworonogów. Podmurówka stanowi także barierę dla roślinności, która mogłaby wrastać w ogrodzenie. Oprócz tego izoluje ona metalowe elementy płotu od gruntu – dzięki temu nie są one narażone na nieustanny kontakt z wilgocią czy wodą.

Wiele osób niesłusznie uważa, że wykonanie podmurówki jest istotne jedynie ze względu na walory estetyczne. Jednak nie można traktować tej kwestii po macoszemu. Wnosi ona walory wizualne, ale przede wszystkim poprawia wytrzymałość płotu i sprawia, że jest on jeszcze funkcjonalniejszym ogrodzeniem” – mówi ekspert z firmy BRAMEX.

Podmurówka pod ogrodzenie – w jaki sposób można ją wykonać?

Ogrodzenia kute, z siatki czy z innych materiałów zdecydowanie lepiej prezentują się z podmurówką. Jeżeli zostanie ona właściwie wykonana, może podnieść estetykę całej posesji.

Można ją stworzyć z elementów prefabrykowanych. Muszą one mieć odpowiednią wysokość, a także właściwą grubość, aby płot stanowił stabilną i solidną konstrukcję. Dopasowuje się je zawsze do długości przęseł ogrodzenia. Elementy prefabrykowane zespala się na sucho, co oznacza, że wykorzystuje się do tego jedynie specjalne łączniki. Trzeba pamiętać o tym, że im wyższe oraz masywniejsze ogrodzenie, tym podmurówka musi być wyższa i szersza.

Innym sposobem jej wykonania jest użycie betonowych bloczków, cegieł czy też kamienia. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie gwarantuje nietuzinkowy wygląd płotu. Podmurówkę można także wykonać, wylewając beton. Następnie, aby ją wykończyć, można położyć na niej warstwę tynku dekoracyjnego.