system nawadniający
16 listopada 2021

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wykonać nawadnianie kropelkowe trawnika?

Posiadając własny ogród nie zawsze, ma się czas na jego podlewanie za pomocą węża ogrodowego – jest to z pewnością czasochłonne i uporczywe zajęcie. To dlatego coraz więcej ogrodników inwestuje w automatyczne systemy nawadniania. Można do nich zaliczyć m.in.: zraszacze, węże dwufunkcyjne, węże nawilżające czy nawadnianie kropelkowe. Ten ostatni sposób zapewnia przede wszystkim dokładne wnikanie w strukturę korzeni. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Jak przebiega nawadnianie kropelkowe trawnika?

Nawadnianie kropelkowe trawnika wymaga przede wszystkim zainstalowania automatycznego systemu nawadniania w postaci tzw. linii kroplujących, które działają punktowo. Dawniej sposób ten stosowano wyłącznie w przypadku szklarni i tuneli foliowych, teraz coraz chętniej używa się go jednak do podlewania żywopłotów, rabat, a nawet trawy.

Działanie takiego systemu nie jest skomplikowane. Linie kroplujące, które są wyposażone w kroplowniki, umieszcza się przy roślinach. Woda dostaje się w głąb gleby, zapewniając bezpośrednie nawadnianie korzeni. Dzięki automatycznemu działaniu takiego sprzętu można zaprogramować system w taki sposób, aby cyklicznie podlewał konkretny fragment trawy. Należy przy okazji podkreślić, że stosowanie linii kroplującej znacząco zmniejsza straty wody i to nawet o 60%. Dodatkowo w słoneczne dni niweluje ryzyko poparzenia czy wysuszenia źdźbeł trawy.

Jak wygląda montaż automatycznego systemu nawadniającego?

System nawadniania kroplującego składa się z rur, mikrorur oraz kroplowników. Takie elementy stabilizowane są z pomocą specjalnych szpilek. Linie kroplujące złącza się z rurami zasilającymi – otwory powinny znajdować się na boku, a nie pod spodem, aby się nie zapychały. Odległość między takimi przewodami to 30-40 cm. Warto także pomyśleć o montażu specjalnego filtra do odżelaziania wody czy o reduktorze ciśnienia, ponieważ system kroplujący działa pod niskim ciśnieniem. Po złożeniu całego sprzętu warto zapoznać się z systemem sterowania. W jego skład wchodzi: transformator, sterownik czy zawory elektromagnetyczne. Gotowy produkt oferuje przede wszystkim firma Mprojekt Nawodnienia, która może się pochwalić wyrobami wysokiej jakości, a także kompleksowym wykonywaniem usług z zakresu sprzedaży systemów nawadniania.

Wiele lat wstecz trawniki podlewało się konewką, wężem ogrodowym lub wcale, pozostawiając wybór przyrodzie. Dzisiaj warto pomyśleć jednak o specjalnym systemie nawadniania. Korzystne może się okazać szczególnie kropelkowe nawadnianie.