montaż kotła gazowego
2 stycznia 2022

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wykonać montaż kotła gazowego? Postępowanie krok po kroku

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. Jedną z nich jest zrezygnowanie z opalania węglem, który emituje duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Do tego nie wymaga wyodrębnienia specjalnego pomieszczenia na składowanie opału. Kotły gazowe nie zajmują dużo miejsca i są wygodne w obsłudze. Ogrzejesz nimi nie tylko dom, ale i wodę. Dowiedz się, w jaki sposób wykonać montaż kotła gazowego krok po kroku.

Kto może wykonać montaż kotła gazowego?

Montaż kotła gazowego powinien zostać wykonany przez instalatora posiadającego państwowe uprawnienia. Takie usługi oferuje między innymi Zakład Instalacji Sanitarnych i Ogrzewczych. Montaż przez profesjonalistę jest korzystny, gdyż:

  • instalator dysponuje dokumentacją techniczną urządzenia – wie, w jaki sposób poprawnie wykonać instalację,
  • specjalista nie tylko zamontuje kocioł, ale również pomoże dobrać odpowiedni model,
  • instalator dokonuje pierwszego rozruchu kotła, wiąże się to również z dłuższą gwarancję na sprzęt,
  • zapewnia bezpieczne korzystanie z instalacji,
  • praca jest przeprowadzona zazwyczaj w ciągu jednego dnia.

Powierzenie montażu kotła gazowego specjalistom daje pewność, że nie wyniknie żadna usterka z powodu wadliwie przeprowadzonej instalacji.

Jak wygląda montaż kotła gazowego?

Jeśli już wybrałeś piec, czas na montaż kotła gazowego. Zanim jednak do tego dojdzie, należy się właściwie przygotować. W zależności, czy podłączenie będzie wykonane w nowym budynku, czy starym, trzeba podjąć inne działania. Przed montażem kotła gazowego do starych rur należy je wyczyścić. Można to zrobić za pomocą specjalnych środków chemicznych. Montaż kotła gazowego krok po kroku polega na:

  • ustawieniu kotła gazowego w wyznaczonym pomieszczeniu z uwzględnieniem wymagań technicznych,
  • podłączeniu pieca gazowego do instalacji gazowej i centralnego ogrzewania,
  • podłączeniu kotła do odpowiednich przewodów powietrzno – spalinowych, one zapewnią dopływ powietrza konieczny do procesu spalania i odprowadzą spaliny,
  • pierwszym uruchomieniu urządzenia.

W nowych budynkach proces montażu zazwyczaj zamyka się w ciągu jednego dnia.  

Zalety pieca gazowego

Wybór kotła gazowego to korzystne rozwiązanie. Instalacja gazowa pozwala na ogrzewanie budynku, wody, a także zasila kuchenkę. Przerwy w dostawie gazu należą do rzadkości, a ogrzanie domu nie wymaga żadnych czynności. Wystarczy ustawić temperaturę i godziny działania kotła gazowego. Nie trzeba z wyprzedzeniem zamawiać materiału grzewczego ani go nigdzie składować. Serwis instalacji gazowej wykonywany jest raz w roku.