10 listopada 2020

Kategoria:
Dom i ogród

Jak wykonać dobry projekt kuchni?

Kuchnia, jako jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb jej użytkowników. Nawet jeśli nie jesteś fanem codziennego gotowania, warto zadbać o to, by korzystanie z tego pomieszczenia było wygodne, a jego sprzątanie najmniej czasochłonne. Jak osiągnąć taki efekt? Warto zacząć od dobrego projektu.

Kuchnia na miarę Twoich potrzeb

Przed zaprojektowaniem kuchni wiele osób sięga po inspiracje do magazynów wnętrzarskich lub sugeruje się opiniami innych osób na temat najlepszych mebli, wykończenia ścian czy sprzętu AGD. Jest to zrozumiałe i bywa bardzo korzystne, jednak ma pewne minusy. Korzystając z takich porad, łatwo zapomnieć o tym, co jest najistotniejsze w projektowaniu kuchni, czyli o Twoich indywidualnych potrzebach. Jak podkreśla projektantka z Biura Architekta Wnętrz Małgorzaty Szepelowskiej, podczas tworzenia projektu zawsze należy zwrócić uwagę na upodobania i styl życia użytkowników. Jest to szczególnie ważne podczas planowania aranżacji takich miejsc jak kuchnia, ponieważ dobry projekt przekłada się na wygodę codziennego życia.

To Ty najlepiej zdajesz sobie sprawę, jak dużo czasu codziennie spędzasz w kuchni i jakich sprzętów używasz najczęściej. Gotujesz dla całej rodziny, a może tylko szybko wypijasz kawę przed wyjściem do pracy? To dla ciebie miejsce spotkań z przyjaciółmi, a może cenisz sobie sterylną czystość i blat roboczy w stylu laboratoryjnym?

Na te pytania Ty najlepiej znasz odpowiedź i kuchnia Twoich marzeń zawsze powinna uwzględniać charakterystyczne potrzeby. Niezależnie od tego, co jest dla Ciebie ważne podczas aranżacji tego pomieszczenia, jeśli skorzystasz z usług kreatywnego architekta, pozwoli Ci on uzyskać optymalny efekt wizualny przy zachowaniu wszystkich ważnych funkcji.

Ergonomia i wygoda

Miejsce do przygotowania potraw powinno być wygodne i łatwe w obsłudze. Niezależnie od tego, jak bardzo zaawanasowanego sprzętu AGD potrzebujesz, projekt kuchni powinien uwzględniać jego rozmieszczenie w taki sposób, by zapewnić użytkownikom pełną ergonomię i komfort w codziennym korzystaniu. To, gdzie stanie lodówka, zmywarka czy piekarnik, nie zależy jedynie od kwestii estetycznych. Ciąg roboczy powinien być zaplanowany z rozmysłem, dzięki czemu prace kuchenne będą łatwe i intuicyjne.

Warto również uwzględnić kwestie utrzymywania czystości i porządku. Kuchnia to miejsce, gdzie zabrudzenia powstają w sposób naturalny i ciągły. Wybór materiałów wykończeniowych, takich jak kafelki, czy rodzaju blatu roboczego powinien przede wszystkim umożliwiać łatwe utrzymanie czystości. Przy tak dużej gamie typów wykończeń, zapewnienie funkcjonalności przy jednoczesnym uzyskaniu pożądanego efektu estetycznego nie będzie problematyczne.